Ten obowiązek dotyczy aż 3 mln Polaków! Kary sięgają 5 tysięcy złotych!

W tym roku prawie 3 mln Polaków muszą dokonać ważnego obowiązku. Za jego niedopilnowanie można otrzymać wysoką karę nawet do 5 tysięcy złotych. O jaki obowiązek chodzi?

W tym roku prawie 3 miliony Polaków musi wymienić dowód osobisty. Bez ważnego dokumentu nie można załatwić wielu istotnych spraw, a grozi za to także wysoka kara pieniężna. Warto pamiętać, że dopełnienie formalności związanych z wymianą dowodu nie jest niczym trudnym.

Obowiązek wymiany dowodu osobistego

Dowód osobisty nosimy w portfelu przez lata, często zapominając, że ma on określony termin ważności. W tym roku około 2,7 miliona Polaków musi wymienić swój dowód.

ZOBACZ TAKŻE: Obowiązkowa naklejka w samochodzie! Nowa regulacja będzie wymagana do badania technicznego!

Dotyczy to głównie osób z rocznika 1996 oraz tych, którzy wymieniali dokument dekadę temu. Ważne jest, że żaden urząd nie przypomni nam o konieczności wymiany, więc musimy sami o tym pamiętać.

Posiadanie aktualnego dowodu osobistego jest niezbędne. Przestarzały dokument nie pozwala na załatwienie wielu ważnych spraw, a zaniedbanie jego wymiany może skutkować wysoką grzywną, nawet do 5 tysięcy złotych, jak podaje “Fakt”.

Zdjęcie Ten obowiązek dotyczy aż 3 mln Polaków! Kary sięgają 5 tysięcy złotych! #1

Cyfrowy dowód nie może zastąpić tradycyjnego dokumentu

Obecnie, oprócz tradycyjnego dowodu osobistego, istnieje także możliwość korzystania z jego cyfrowej wersji na smartfonie. Wirtualny dowód w aplikacji mObywatel stanowi bardzo wygodną opcję, jednak nie zastępuje on całkowicie fizycznego dowodu.

Na przykład, korzystając z mDowodu, nie możemy podróżować po krajach strefy Schengen ani składać wniosków o nowe dokumenty. Dlatego istotne jest, aby nie zwlekać z załatwieniem wszystkich niezbędnych formalności, które są szybkie i proste.

W jaki sposób złożyć wniosek o nowy dowód?

Wniosek o nowy dowód osobisty możemy złożyć w dowolnej jednostce samorządu terytorialnego, bez względu na aktualne miejsce zamieszkania.

Po przeprowadzeniu procedury otrzymamy specjalne zaświadczenie, które pozwoli nam otrzymać nowy dowód w ciągu maksymalnie 30 dni. W trakcie odbioru nowego dokumentu konieczne jest osobiste stawiennictwo w urzędzie oraz oddanie starej wersji.

Nie ma żadnych opłat związanych z wymianą dowodu osobistego.

Do czego potrzebny jest nam dowód osobisty?

Dowód osobisty pełni kilka istotnych funkcji. Przede wszystkim jest to oficjalny dokument potwierdzający tożsamość obywatela. Dzięki niemu możemy udowodnić swoją tożsamość w różnego rodzaju sytuacjach, takich jak zakładanie konta bankowego, podpisywanie umów czy załatwianie spraw urzędowych.

Ponadto dowód osobisty zawiera wiele istotnych informacji, takich jak data urodzenia, miejsce zamieszkania, numer PESEL, co może być przydatne w wielu sytuacjach życiowych. Jest także niezbędny do korzystania z wielu usług publicznych, jak również może być wymagany przy podróżach zagranicznych.

W skrócie, dowód osobisty jest nie tylko dokumentem potwierdzającym tożsamość, ale także narzędziem ułatwiającym załatwianie wielu codziennych spraw oraz umożliwiającym korzystanie z różnych usług i przywilejów.

Udostępnij: