Padła propozycja podniesienia minimalnej emerytury do około 4, 3 tysiąca złotych. Propozycję takich zmian zaproponował Paweł Kampa, kandydat Nowej Lewicy. Czy takie zmiany wejdą w życie?
- Propozycja wzrostu minimalnej emerytury
- Ile obecnie wynosi minimalna emerytura?
- Kiedy nastąpi wypłata 14. emerytury?
Taka inicjatywa, według polityka ma pomóc w redukcji nierówności oraz ma zapewnić godne warunki życia większej liczbie emerytów.
Propozycja wzrostu minimalnej emerytury
Propozycja zmian w wysokości minimalnej emerytury została zaproponowana przez Pawła Kampa, jednego z kandydatów Nowej Lewicy. Jego propozycja dotyczy wprowadzenia zmian na terenie wszystkich państw należących do Unii Europejskiej. Kwota ta miałaby osiągnąć około 4, 3 tysiąca złotych.
Unii Europejskiej potrzeba nowej wizji dla przyszłych pokoleń, impulsu który na nowo sprawiłby, że obywatele Europy mogliby uwierzyć, że Unia Europejska jest dla nich - powiedział Paweł Kampa
Dodał również:
Taką perspektywą może stać się Wspólna Polityka Demograficzna. Zanim jednak ją opracujemy, zacznijmy od konkretnego projektu - wyrównywaniu poziomów życia we Wspólnocie. Wprowadzenie w ciągu kilku lat minimalnej emerytury w całej Unii to jeden z kroków w tym kierunku – dodał polityk
Według Pawła Kampy, w ciągu ostatnich kilku lat obserwujemy wyrównywanie cen podstawowych artykułów w całej Unii Europejskiej. Jednakże, świadczenia socjalne wciąż różnią się znacznie między krajami członkowskimi. W jego opinii, wprowadzenie minimalnej emerytury w wysokości tysiąca euro pomoże zniwelować te różnice i zapewni godne życie rosnącej liczbie emerytów.
ZOBACZ TAKŻE: Od 1 lipca ma wejść nowy podatek?! Te zmiany zaskoczą wiele osób!
Ile obecnie wynosi minimalna emerytura?
Coroczna waloryzacja wypłat z ZUS polega na zwiększeniu kwoty przysługującej na koniec lutego, przez pomnożenie jej przez wskaźnik waloryzacji, który w tym roku wynosi 12,12%.
Dzięki temu rosną emerytury, renty (z tytułu niezdolności do pracy, rodzinne i socjalne), nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz dodatki do tych wypłat (takie jak dodatek pielęgnacyjny), a także świadczenia i zasiłki przedemerytalne.
W rezultacie, od marca najniższa emerytura wzrosła do 1780, 96 złotych. Taka sama kwota będzie w tym roku wypłacana jako tzw. trzynastka w kwietniu, która jest równa najniższej emeryturze.
Kiedy nastąpi wypłata 14. emerytury?
W 2024 roku czternasta emerytura, czyli dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, zostanie wypłacona we wrześniu, tak jak miało to miejsce w 2023 roku. Projekt rozporządzenia w tej sprawie został przyjęty przez rząd 28 maja 2024 roku.
Zasady przyznawania i wypłacania czternastej emerytury określa ustawa z 26 maja 2023 roku. Na jej podstawie Rada Ministrów ustala, w drodze rozporządzenia, miesiąc wypłaty tego dodatkowego świadczenia każdego roku, biorąc pod uwagę możliwości techniczne i organizacyjne instytucji emerytalnych i rentowych, takich jak ZUS, KRUS oraz zakłady emerytalno-rentowe służb mundurowych.