Koniec z wakacjami w trakcie roku szkolnego!? „Jest obowiązek szkolny”

Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji, w rozmowie z Radiem ZET poruszyła kwestię wakacyjnych wyjazdów uczniów podczas roku szkolnego. Zjawisko to staje się coraz bardziej powszechne, gdy dzieci wyjeżdżają z rodzicami na wakacje w trakcie semestru, a ich nieobecności są usprawiedliwiane przez rodziców. Jakie kroki zamierza podjąć ministerstwo w tej sprawie?

Wakacje w trakcie roku szkolnego

Resort edukacji otrzymuje sygnały od dyrektorów i nauczycieli, że niektórzy rodzice traktują szkołę jako opcjonalne miejsce, do którego ich dziecko może, ale niekoniecznie musi uczęszczać. W rezultacie, niektórzy uczniowie wyjeżdżają na rodzinne wakacje w trakcie roku szkolnego, a ich dwutygodniową nieobecność usprawiedliwiają rodzice.

ZOBACZ TAKŻE: Nowe świadczenie z ZUS 1700 złotych dla każdego!? Koniec 800 Plus, trzynastek i czternastek?

Wiceministra edukacji została zapytana o to zjawisko i wyraziła stanowisko, że uczniowie nie powinni opuszczać zajęć szkolnych na rzecz wyjazdów w trakcie roku szkolnego. Podkreśliła, że nieobecność przez dwa tygodnie jest szkodliwa dla dziecka i wszyscy powinni być tego świadomi.

Bardzo często mamy głosy nauczycieli i dyrektorów, że rodzice traktują szkołę jako miejsce, gdzie dziecko może chodzić albo może nie chodzić. To jest ze szkodą dla uczniów. Będziemy się przyglądać, jakie rozwiązania przyjąć – podkreśliła wicemnistra edukacji

Obowiązek szkolny

Wiceministra, zapytana o to, czy rodziny z dziećmi w wieku szkolnym powinny unikać wyjazdów na urlopy w trakcie roku szkolnego, odpowiedziała, że takie wyjazdy są niewskazane.

Zaznaczyła także, że każdy wie, że dwutygodniowa nieobecność w szkole jest szkodliwa dla dziecka. Zaznaczyła również, że rodzice muszą zrozumieć, że obowiązek szkolny to zobowiązanie, którego należy przestrzegać.

Każdy zdaje sobie sprawę, że jest to szkoda dla dziecka, jeśli przez dwa tygodnie nie chodzi do szkoły – powiedziała wiceministra

Zatrzymania na lotnisku

Katarzyna Lubnauer zauważyła, że w niektórych krajach rodzice próbujący zabrać dziecko na wakacje w trakcie roku szkolnego mogą być nawet zatrzymani na lotnisku.

Zdjęcie Koniec z wakacjami w trakcie roku szkolnego!? „Jest obowiązek szkolny” #1

Podkreśliła, że polski resort edukacji analizuje tę kwestię i szuka skutecznych sposobów, aby uświadomić rodzicom, że obowiązek szkolny jest niepodważalny.

W wielu krajach mamy taką sytuację, że jeśli rodzic chciałby wyjechać z dzieckiem na wakacje w ciągu roku szkolnego, to mogą go nawet zatrzymać na lotnisku. My na razie się przyglądamy – przyznała

Obowiązek szkolny w Polsce

W Polsce obowiązek szkolny zaczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat.

Trwa on do ukończenia przez ucznia 18 lat lub do momentu, gdy zakończy naukę w szkole podstawowej ośmioklasowej i szkole ponadpodstawowej, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej.

Niespełnianie obowiązku szkolnego wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Rodzice lub opiekunowie prawni mogą zostać ukarani grzywną, a szkoła ma obowiązek zgłaszać długotrwałe nieobecności ucznia odpowiednim instytucjom, takim jak kuratorium oświaty czy ośrodek pomocy społecznej.

W skrajnych przypadkach sprawa może trafić do sądu, co może skutkować nadzorem kuratora sądowego nad rodziną.

Celem obowiązku szkolnego jest zapewnienie wszystkim dzieciom dostępu do edukacji, która jest kluczowa dla ich przyszłego rozwoju osobistego i zawodowego.

Udostępnij: