Rządowy bon dla seniorów! 2333 złotych na nowych zasadach, ale nie dla wszystkich!

Prace nad nowym wsparciem dla osób starszych nabrały tempa. Wkrótce poznane zostaną szczegóły dotyczące projektu ustawy, który wprowadzi tzw. bon senioralny. Dla kogo będzie on przeznaczony?

Bon senioralny, które szczegóły mamy poznać już niebawem, jest przeznaczony dla seniorów. Jednak nie wszyscy będą z niego mogli skorzystać. Istnieją pewne kryteria, które należy spełnić.

Jakie są założenia bonu senioralnego?

Bon senioralny stanowi jedno z kluczowych założeń programu „100 konkretów na pierwsze 100 dni rządu”. Jego celem jest pokrycie wydatków związanych z opieką nad osobami starszymi.

ZOBACZ TAKŻE: Pavlović przekazała wieści w sprawie Beaty Tyszkiewicz! Nie jest dobrze...

Dzięki bonowi seniorzy będą mogli opłacać usługi opiekuńcze, co ma szczególne znaczenie dla tych, którzy potrzebują wsparcia w codziennych zadaniach.

Program jest adresowany głównie do seniorów, którzy nie mają możliwości liczyć na regularną pomoc ze strony bliskich, na przykład z powodu ich pracy lub zamieszkania w dużej odległości.

Przyznawanie bonów będzie koordynowane przez samorządy oraz ośrodki pomocy społecznej. Ostateczna decyzja o liczbie godzin wsparcia opiekuńczego będzie zależała od oceny dokonanej przez pracownika socjalnego oraz lekarza.

Wsparcie obejmie:

  • zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych

  • dostęp do świadczeń zdrowotnych

  • pomoc w higienie i pielęgnacji

  • oraz umożliwienie kontaktów społecznych

Gdzie można złożyć wniosek o bon senioralny?

Wnioski o bon senioralny będzie można składać w formie elektronicznej do gminy.

Forma tego świadczenia ma ulec pewnym zmianom w porównaniu do wcześniejszych planów.

Ile wyniesie wartość bonu?

Wartość bonu senioralnego ma być wyższa niż początkowo zakładano. Planowano, że wyniesie on 2150 złotych, ale prawdopodobnie będzie to kwota odpowiadająca połowie minimalnego wynagrodzenia, czyli 2333 złote.

Zdjęcie Rządowy bon dla seniorów! 2333 złotych na nowych zasadach, ale nie dla wszystkich! #1

W przypadku mniejszej liczby godzin wsparcia kwota ta może być niższa. Finansowanie bonu senioralnego ma pochodzić z Krajowego Planu Odbudowy.

Jakie kryteria należy spełnić?

Nie każdy senior będzie mógł skorzystać z bonu senioralnego, ponieważ wprowadzono kryterium dochodowe, które dotyczy zarówno seniorów, jak i ich rodzin.

Dodatkowe warunki to:

  • bon będzie skierowany do osób powyżej 75. roku życia, umożliwi on sfinansowanie wsparcia, które pozwoli seniorom na pozostanie w swoim miejscu zamieszkania z pomocą opiekuna

  • maksymalna kwota bonu wyniesie 2333 zł miesięcznie, może być niższa, w zależności od liczby godzin potrzebnej opieki

  • środki nie będą wypłacane bezpośrednio, lecz przyznawane w formie usług opiekuńczych dostosowanych do indywidualnych potrzeb seniora

  • oprócz kryterium wieku, uwzględniona będzie wysokość emerytury (początkowo planowano, że z bonu będą mogły skorzystać osoby z emeryturą do 5000 zł brutto, w nowym projekcie ustawy ta kwota może się zmienić)

  • będzie brany pod uwagę także dochód rodziny, która ma obowiązek alimentacyjny wobec seniora, na przykład dzieci seniora, (bon przysługuje, gdy rodzina pracuje, ale także w tym przypadku obowiązuje kryterium dochodowe)

Kryterium dochodowe

Wprowadzone zostanie kryterium dochodowe dla seniora i jego rodziny. Będzie to wyglądało tak:

  • w gospodarstwie jednoosobowym dochód nie może przekraczać dwukrotności minimalnego wynagrodzenia (w 2025 roku to będzie 9200 zł)

  • w gospodarstwach wieloosobowych maksymalny dochód to trzykrotność minimalnego wynagrodzenia (obecnie około 13800 zł)

Te kwoty mogą ulec zmianie.

Źródło zdjęć: Canva

Udostępnij: