Jesień 2024 roku zapowiada się korzystnie dla emerytów, którzy mogą liczyć na dodatkowe pieniądze zarówno w październiku, jak i listopadzie. Jakie grupy seniorów mogą spodziewać się podwójnych przelewów oraz dodatkowych świadczeń? Przedstawiamy szczegóły nadchodzących wypłat.
Jeśli termin wypłaty emerytury przypada na 1 listopada 2024 roku, emeryci otrzymają pieniądze wcześniej. 1 listopada, czyli Wszystkich Świętych, to dzień wolny od pracy, dlatego Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) dokona przelewów 31 października 2024 roku.
W efekcie osoby te dostaną w październiku dwa przelewy – za październik i za listopad. Jest to standardowa procedura, gdy dzień wypłaty świadczenia wypada w święto lub weekend.
Program „Aktywny Rodzic” – nowe świadczenia dla dziadkówOd 1 października 2024 roku działa nowy program rządowy pod nazwą „Aktywny Rodzic”, który wspiera aktywnych zawodowo rodziców. Jednym z jego modułów jest inicjatywa znana jako „Babciowe”, w ramach której dziadkowie, zajmujący się wnukami, mogą otrzymać dodatkowe pieniądze.
Dziadkowie opiekujący się dziećmi w wieku od 12 do 35 miesięcy mogą liczyć na wsparcie w wysokości:
- 1500 złotych miesięcznie,
- 1900 złotych miesięcznie, jeśli dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności.
Co więcej, program przewiduje pokrycie składek na ubezpieczenia społeczne, w tym emerytalne, zdrowotne, rentowe oraz wypadkowe, co dodatkowo podnosi przyszłe świadczenia dla emerytów.
ZOBACZ TAKŻE: Do 31 października należy złożyć ten wniosek
Wzrost emerytury o 9500 złotych – jak to działa?Rodzice mogą podpisać umowę aktywizującą z babcią lub dziadkiem, zgłaszając ją do ZUS, co pozwala państwu na pokrycie składek ubezpieczeniowych. Szacuje się, że składki te wyniosą około 400 złotych miesięcznie. Po dwóch latach opieki nad wnukiem, kapitał emerytalny seniora może wzrosnąć nawet o 9500 złotych.
Dzięki temu, dziadkowie, którzy zajmują się swoimi wnukami, nie tylko otrzymują dodatkowe pieniądze, ale również podwyższają swoje emerytury.
Jak złożyć wniosek o „Babciowe”?
Wnioski o świadczenie w ramach programu „Aktywny Rodzic” można składać wyłącznie elektronicznie. Dostępne kanały to:
- platforma PUE ZUS,
- aplikacja mobilna mZUS,
- bankowość elektroniczna,
- portal Emp@tia.
Warto pamiętać, że papierowe wnioski nie będą rozpatrywane.
Źródło zdjęć: Canva