„Ustąpiliśmy w pewnych kwestiach…” - ogłoszono przełomowe zmiany w sprawie lekcji religii!

Od dawna temat obecności religii w szkołach budzi emocje i jest przedmiotem licznych dyskusji. W ostatnim czasie odbyło się spotkanie między przedstawicielami rządu a Episkopatem, jednak nie udało się wypracować wspólnego stanowiska. Wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer ogłosiła jednak ważne zmiany. Co się zmieni w tej sprawie?

Kontrowersje wokół lekcji religii nie ustają. Najnowsze decyzje dotyczące organizacji tych zajęć z pewnością podzielą opinię publiczną.

Czy będą nowe zasady religii w szkołach?

Obecnie dyrektorzy szkół mają pozwolenie MEN na łączenie grup na zajęcia z religii, bez względu na wiek i oddziały klasowe.

ZOBACZ TAKŻE: Nowy dodatkowy urlop w 2025 r.? Aż 21 dni więcej! Kto skorzysta?

Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadza zmiany w organizacji lekcji religii. Od przyszłego roku szkolnego uczniowie będą mieli jedną godzinę religii tygodniowo.

Chociaż resort edukacji skonsultował się z Kościołem, Konferencja Episkopatu Polski wyraziła niezadowolenie z decyzji o umieszczaniu lekcji religii na początku lub końcu dnia.

Nieuzasadnione i dyskryminujące jest przyjęcie zasady, że lekcje religii mają być umieszczane przed lub po innych zajęciach szkolnych – wyraził Episkopat

Czy doszło do porozumienia z Kościołem?

Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadza zmiany dotyczące lekcji religii w szkołach. Wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer ogłosiła, że od teraz zajęcia religijne będą odbywać się tylko raz w tygodniu.

Zrobiliśmy wszystko, żeby skonsultować tę decyzję z kościołem. Zdajemy sobie sprawę, że wymiar jednej godziny jest sensowny – powiedziała Lubnauer

Do tej pory lekcje religii w szkołach podstawowych miały taki sam wymiar czasowy jak historia, WOS czy edukacja dla bezpieczeństwa. Jednak nowe zasady przewidują zmianę w układzie zajęć.

Zdjęcie „Ustąpiliśmy w pewnych kwestiach…” - ogłoszono przełomowe zmiany w sprawie lekcji religii! #1

Lubnauer zaznaczyła, że jeżeli wszystkie dzieci w klasie zapiszą się na religię, wtedy zajęcia te mogą być planowane w środku dnia lekcyjnego

Ustąpiliśmy w pewnych kwestiach Kościołowi – przekazała wiceminister MEN

Podkreśliła jednak, że kluczowe jest, by żadne dziecko nie musiało niepotrzebnie czekać na swoje zajęcia. Decyzja ta jest wynikiem kompromisu między rządem a przedstawicielami Kościoła.

Jeżeli 100 proc. dzieci będzie w danej klasie chodzić na lekcje religii, to wtedy ona będzie mogła być nie pierwsza i nie ostatnia, ale to w sytuacji, w której nikt nie musi czekać, to jest podstawowy warunek - przekazała Lubnauer

Jakie zasady będą obowiązywały w szkołach?

Nowe zasady dotyczące religii w szkołach podstawowych wprowadzają istotne zmiany.

Wiceministra edukacji wyjaśniła, że w klasach I-III nie będzie już możliwości łączenia uczniów z różnych oddziałów, jeśli w grupie znajdzie się więcej niż siedmioro uczestników.

Będzie można tworzyć grupy tylko między oddziałami w ramach tego samego rocznika - dodaje wiceszefowa MEN

Kiedy te zmiany wejdą w życie?

Wiceministra Lubnauer poinformowała, że ostateczna wersja rozporządzenia dotyczącego lekcji religii w szkołach zostanie ogłoszona dopiero po zatwierdzeniu przez komisję prawniczą.

Obecnie religia w szkołach odbywa się przez dwie godziny tygodniowo, natomiast liczba godzin przeznaczonych na etykę zależy od decyzji dyrektora szkoły.

Źródło zdjęć: Canva

Udostępnij: