Dla wielu uczniów i ich rodzin czerwiec to czas wyczekiwania na upragnione wakacje. W roku szkolnym 2024/2025 będą musieli jednak uzbroić się w nieco więcej cierpliwości. Ministerialny kalendarz przewiduje bowiem zakończenie roku szkolnego nieco później niż dotychczas. Nie jest to jednak decyzja szkół, lecz efekt obowiązujących przepisów i specyficznego układu kalendarza. Co dokładnie wpływa na ten termin i co warto wiedzieć o nadchodzących miesiącach nauki?
- Dlaczego koniec roku wypada tak późno?
- Wszystko odbywa się zgodnie z prawem
- Jak wyglądało to w poprzednich latach?
- Czerwiec pełen atrakcji i przerw
- Majówka i egzaminy też oznaczają przerwy od zajęć
- Jak zaplanować wakacje?
Dlaczego koniec roku wypada tak późno?
Zakończenie roku szkolnego nie jest ustalane dowolnie przez szkoły. Reguluje je rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 11 sierpnia 2017 r. dotyczące organizacji roku szkolnego. Wskazuje ono jasno, że:
-
zajęcia dydaktyczne rozpoczynają się w pierwszy roboczy dzień września
-
kończą się w najbliższy piątek po 20 czerwca
To oznacza, że w każdym roku szkolnym termin zakończenia zajęć jest uzależniony od dnia tygodnia, w który przypada 20 czerwca.
ZOBACZ TAKŻE: Polska testuje krótszy tydzień pracy! Rusza pilotaż z dotacjami dla firm
W roku 2025 dzień ten wypada w piątek, ale ponieważ nie jest to "najbliższy piątek po 20 czerwca", uczniowie będą musieli poczekać aż do kolejnego piątku, czyli 27 czerwca.
To właśnie ta zasada wydłuży rok szkolny o niemal cały tydzień.
Wszystko odbywa się zgodnie z prawem
Wbrew pozorom, to nie dyrektorzy szkół czy kuratoria decydują o tym, kiedy uczniowie kończą naukę.
Wszystko odbywa się zgodnie z prawem. Rozporządzenie z 2017 roku przewiduje również wyjątki – np. gdy dzień ustawowo wolny od pracy przypada w czwartek przed przewidzianym piątkiem, wówczas zajęcia mogą zakończyć się w środę.
W roku szkolnym 2024/2025 ten wyjątek jednak nie będzie miał zastosowania.
Jak wyglądało to w poprzednich latach?
Dla porównania, oto daty zakończenia roku szkolnego w ostatnich latach:
-
2023 rok: 23 czerwca (piątek)
-
2024 rok: 21 czerwca (piątek)
-
2025 rok: 27 czerwca (piątek – najpóźniej od kilku lat)
Z punktu widzenia uczniów i nauczycieli, tydzień różnicy to spora zmiana, zwłaszcza że część szkół już w czerwcu ogranicza intensywność zajęć dydaktycznych.
Czerwiec pełen atrakcji i przerw
Na szczęście końcówka roku szkolnego nie oznacza pełnych 5 dni nauki tygodniowo. Czerwiec tradycyjnie obfituje w wydarzenia i dni wolne:
-
1 czerwca (niedziela) – Dzień Dziecka
-
19 czerwca (czwartek) – Boże Ciało – dzień ustawowo wolny
-
20 czerwca (piątek) – w wielu szkołach wolne z tzw. "dnia dyrektorskiego"
Dzięki temu wielu uczniów może liczyć na długi weekend tuż przed zakończeniem roku, co choć częściowo rekompensuje późniejszy termin ostatniego dzwonka.
Majówka i egzaminy też oznaczają przerwy od zajęć
Nie tylko czerwiec przynosi okazję do odpoczynku. Maj 2025 roku to czas, gdy nauka przeplata się z egzaminami i dniami wolnymi:
-
1 maja (czwartek) – Święto Pracy
-
2 maja (piątek) – w wielu szkołach dzień wolny z decyzji dyrekcji
-
5–24 maja – egzaminy maturalne, wiele szkół będzie wtedy miało zmieniony plan lekcji lub przerwy
-
13–15 maja – egzamin ósmoklasisty
W praktyce oznacza to, że znaczna część uczniów przez kilka dni nie będzie miała lekcji – klasy młodsze często zwalniane są w czasie egzaminów.
Jak zaplanować wakacje?
Dla wielu rodzin informacja o późniejszym zakończeniu roku szkolnego ma znaczenie organizacyjne, zwłaszcza przy planowaniu urlopów, kolonii czy wyjazdów rodzinnych.
Warto pamiętać, że formalnie wakacje rozpoczną się dopiero 28 czerwca (sobota), a uczniowie mają obowiązek uczestnictwa w zajęciach do dnia ich zakończenia.
Nauczyciele z kolei pracują jeszcze kilka dni po zakończeniu zajęć uczniów, m.in. przygotowując świadectwa, uczestnicząc w radach pedagogicznych i zamykając rok szkolny od strony administracyjnej.
Rok szkolny 2024/2025 zakończy się dopiero 27 czerwca, co dla wielu uczniów będzie oznaczało nieco dłuższe oczekiwanie na upragnione wakacje.
Wszystko przez układ kalendarza i obowiązujące przepisy, które w tym roku nie sprzyjają wcześniejszemu zakończeniu zajęć.
Na pocieszenie pozostaje fakt, że zarówno w maju, jak i w czerwcu, uczniów czeka kilka przerw i długich weekendów, które pozwolą na złapanie oddechu przed finałem roku.
Źródło zdjęć: Canva