Miłośnicy literatury z całego świata z niecierpliwością czekają na ogłoszenie kolejnego laureata lub laureatki Literackiej Nagrody Nobla. Kto ma największe szanse, aby otrzymać tę prestiżową nagrodę?
- Literacka Nagroda Nobla 2021
- Kto ma największe szanse na literackiego Nobla w 2022 roku?
- Czy typowania bukmacherów okażą się trafne?
- Literacki Nobel w cieniu wojny
Literacka Nagroda Nobla 2021
Rok temu literacką Nagrodę Nobla zdobył pochodzący z Zanzibaru pisarz Abdulrazak Gurnah. Autor dziesięciu uznanych powieści, został 118 laureatem literackiego Nobla. Jak uzasadniła Komisja, otrzymał medal za
za bezkompromisową i współczującą penetrację skutków kolonializmu i losu uchodźcy, rozdartego między kulturami i kontynentami.
Kto ma największe szanse na literackiego Nobla w 2022 roku?
Już niebawem, bo 6 października, poznamy laureatkę lub laureata 119 Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Oficjalne ogłoszenie zwycięzcy odbędzie się na kanale The Nobel Prize na YouTube. Zwycięzca otrzyma złoty medal i kaligrafowany dyplom, a także niebagatelną sumę 10 mln koron, co jest równowartością 950 tys. euro.
Czy typowania bukmacherów okażą się trafne?
Jak co roku bukmacherzy oceniali, kto ma największe szanse na zgarnięcie nagrody w tym roku. Według nich głównym faworytem do wygranej jest Michel Houellebecq, francuski pisarz, eseista, poeta i autor piosenek, twórca książki „Unicestwienie”.
Na drugim miejscu znajduje się Salman Rushdi, brytyjski pisarz indyjskiego pochodzenia, autor „Szatańskich wersetów”, który w swoich dziełach zajmuje się relacjami świata zachodniego ze wschodem.
Z kolei podium zamyka kenijski pisarz Ngũgĩ wa Thiong’o, autor m.in. takich książek jak „Ziarno pszeniczne" oraz „Chmury i łzy.
Na liście znajduje się także polski akcent. To Ryszard Krynicki, pisarz, poeta, tłumacz literacki i wydawca, zaliczany do poetów Nowej Fali, autor m.in. „Pęd pogoni, pęd ucieczki”, „Wierzy wybranych”, „Gdybym wiedział”.
Literacki Nobel w cieniu wojny
Bardzo prawdopodobne jest to, że w tym roku literacka Nagroda Nobla zostanie przyznana w kontekście rozgrywającej się w Ukrainie wojny.
Już w marcu Komitet Nauk o Literaturze Polskiej Akademii Nauk wysunął kandydaturę Serhija Żadana, wybitnego współczesnego ukraińskiego poety i pisarza. Swój wybór tak uzasadnili członkowie komitetu, przewodnicząca prof. Anna Łebkowska oraz prof. Paweł Próchniak:
Jeden z najwybitniejszych poetów Ukrainy i znakomity prozaik, tłumaczony i nagradzany na świecie – jest w naszej opinii pisarzem noblowskiej miary. Jego głos jako poety pozostaje od lat szczególnie ważny dla Ukraińców.
Duże szanse na wygraną ma także rosyjska pisarka i działaczka społeczna Ludmiła Ulicka, znana z krytyki polityki Putina. Jej wygrana stałaby się manifestacją przeciwko kremlowskiej polityce.
ZOBACZ TAKŻE: 7 cytatów o świecie i człowieku z książki „Czuły narrator” Olgi Tokarczuk