Literacka Nagroda Nobla 2022- kto ma największe szanse na wygraną?

Miłośnicy literatury z całego świata z niecierpliwością czekają na ogłoszenie kolejnego laureata lub laureatki Literackiej Nagrody Nobla. Kto ma największe szanse, aby otrzymać tę prestiżową nagrodę?

Literacka Nagroda Nobla 2021

Rok temu literacką Nagrodę Nobla zdobył pochodzący z Zanzibaru pisarz Abdulrazak Gurnah. Autor dziesięciu uznanych powieści, został 118 laureatem literackiego Nobla. Jak uzasadniła Komisja, otrzymał medal za

za bezkompromisową i współczującą penetrację skutków kolonializmu i losu uchodźcy, rozdartego między kulturami i kontynentami.

Kto ma największe szanse na literackiego Nobla w 2022 roku?

Już niebawem, bo 6 października, poznamy laureatkę lub laureata 119 Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Oficjalne ogłoszenie zwycięzcy odbędzie się na kanale The Nobel Prize na YouTube. Zwycięzca otrzyma złoty medal i kaligrafowany dyplom, a także niebagatelną sumę 10 mln koron, co jest równowartością 950 tys. euro.

Czy typowania bukmacherów okażą się trafne?

Jak co roku bukmacherzy oceniali, kto ma największe szanse na zgarnięcie nagrody w tym roku. Według nich głównym faworytem do wygranej jest Michel Houellebecq, francuski pisarz, eseista, poeta i autor piosenek, twórca książki „Unicestwienie”.

Na drugim miejscu znajduje się Salman Rushdi, brytyjski pisarz indyjskiego pochodzenia, autor „Szatańskich wersetów”, który w swoich dziełach zajmuje się relacjami świata zachodniego ze wschodem.

Z kolei podium zamyka kenijski pisarz Ngũgĩ wa Thiong’o, autor m.in. takich książek jak „Ziarno pszeniczne" oraz „Chmury i łzy.

Na liście znajduje się także polski akcent. To Ryszard Krynicki, pisarz, poeta, tłumacz literacki i wydawca, zaliczany do poetów Nowej Fali, autor m.in. „Pęd pogoni, pęd ucieczki”, „Wierzy wybranych”, „Gdybym wiedział”.

Literacki Nobel w cieniu wojny

Bardzo prawdopodobne jest to, że w tym roku literacka Nagroda Nobla zostanie przyznana w kontekście rozgrywającej się w Ukrainie wojny.

Już w marcu Komitet Nauk o Literaturze Polskiej Akademii Nauk wysunął kandydaturę Serhija Żadana, wybitnego współczesnego ukraińskiego poety i pisarza. Swój wybór tak uzasadnili członkowie komitetu, przewodnicząca prof. Anna Łebkowska oraz prof. Paweł Próchniak:

Jeden z najwybitniejszych poetów Ukrainy i znakomity prozaik, tłumaczony i nagradzany na świecie – jest w naszej opinii pisarzem noblowskiej miary. Jego głos jako poety pozostaje od lat szczególnie ważny dla Ukraińców.

Duże szanse na wygraną ma także rosyjska pisarka i działaczka społeczna Ludmiła Ulicka, znana z krytyki polityki Putina. Jej wygrana stałaby się manifestacją przeciwko kremlowskiej polityce.

ZOBACZ TAKŻE: 7 cytatów o świecie i człowieku z książki „Czuły narrator” Olgi Tokarczuk

Udostępnij: