Często przejmujemy się tym, co mówią o nas inni. Boimy się krytyki, oceniania i braku akceptacji. To, co ludzie powiedzą wielokrotnie hamuje nas przed działaniem i życiem po swojemu. Dowiedz się, dlaczego nie warto się tym przejmować. Jak sobie radzić z tym, co mówią o nas inni?

Dlaczego przejmujemy się tym, co mówią inni?

Wiele osób przejmuje się tym, co mówią o nich inni ludzie. Za bardzo skupiany się na innych, a przy tym pomijamy swoje potrzeby i oczekiwania. Może wynikać to z wielu przyczyn: potrzeba akceptacji, bycia lubianym, strach przed odrzuceniem, krytyką, czy niska pewność siebie, to niektóre z nich.  Dowiedz się, jak to zmienić i nie przejmować tym, co powiedzą ludzie.

Jak nie przejmować tym, co powiedzą ludzie?

Zastanów się nad powodami

Jeśli masz problem z tym, że za bardzo przejmujesz się opinią i zdaniem innych, najpierw zadaj sobie dwa ważne pytania: „Po co to robię?" i "Co mi to daje?". Spisz je na kartce w formie tabeli i porównaj ze sobą. Przyjrzyj się powodom swojego zachowania. To klucz do jego zrozumienia.

Wybierz odpowiednie osoby

Nie warto przejmować się zdaniem wszystkich. Wiele osób uważa, że ma prawo wtrącać się w czyjeś życie, oceniać i krytykować. Zastanów się, kto ma do powiedzenia najwięcej na Twój temat i czyje zdanie ewentualnie warto wziąć po uwagę.

Dokonaj selekcji otoczenia

Pomyśl o osobach, z którymi jesteś blisko związany, o rodzinie i przyjaciołach. Jeśli jesteś z nimi w dobrych stosunkach, to ich zdanie warto wziąć pod uwagę, ponieważ wynika z dobrych pobudek: troski i chęci niesienia pomocy.

Jeśli najwięcej mają do powiedzenia ci, którzy Cię w zasadzie nie znają, w ogóle nie bierz pod uwagę ich osądów. To pomoże Ci uporządkować relację i ustalić, które są dla Ciebie najważniejsze.

Wypróbuj trening asertywności

Asertywność to posiadanie i wyrażanie własnego zdania oraz emocji, z poszanowanie granic innych ludzi. Naucz się stawiać granice, nie dawaj sobie wchodzić na głowę. Określ, jak chcesz być traktowana, jakie masz oczekiwania i potrzeby. Nie podporządkuj się innym, nie ulegaj naciskom otoczenia i nie daj się manipulować.

Jak być bardziej asertywnym?

Naucz się wyrażać swoje zdanie.
Możesz używać zwrotów: „Mam inne zdanie w tej sprawie”, „Nie zgadzam się z tym”.

Naucz się odmawiać.
Rób to pewnie, stanowczo, krótko, bez zbędnych argumentów. Możesz używać zwrotów: „Nie mogę ci pomóc, mam wiele spraw na głowie”, „Przykro mi, ale nie mam czasu”.

Naucz się wyrażać niezadowolenie.
Mów o swoich uczuciach i emocjach, nie atakuj i nie obrażaj drugiej osoby. Używaj zwrotów: „czuję”, „chcę”

Naucz się wyrażać konstruktywną krytykę.
Odwołuj się do konkretnego zachowania, bez osądzania i oceniania danej osoby. Zamiast mówić: „nigdy nie mogę na Ciebie liczyć”, możesz użyć zwrotu: „w tej sprawie nie mogłam na Ciebie liczyć”.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img