Zwiastun pecha i pomocnik czarownicy? Dziś Dzień Czarnego Kota!

17 listopada swoje święto obchodzą Czarne Koty. Choć w wielu kulturach kojarzone są pechem i nieszczęściami, ten dzień stanowi idealną okazję, aby rozwiać te przesądy!

  17 listopada- Dzień Czarnego Kota

  Koty towarzyszą ludziom od zarania dziejów. To niezależne, ciekawskie, odważne i majestatyczne stworzenia. 17 listopada swoje święto obchodzą Czarne Koty. Niestety mnóstwo osób wciąż uznaje je za pechowe i darzy nieprzychylnymi uczuciami….

  Jaki jest cel tego święta?

  Właśnie dlatego w 2007 roku włoskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt i Środowiska, a także Ruch Obrony Czarnych Kotów ustanowiły ich święto. Jego celem było zwrócenie uwagi na traktowanie tych zwierząt i poprawienie ich losu.

  Skąd ta data?

  Również data tego święta została wybrana nie bez przyczyny. Liczba 17. uznawana jest we Włoszech za szczególnie pechową, dlatego twórcy wydarzenia postanowili ustanowić Dzień Czarnego Kota, będącego symbolem pecha, właśnie na 17 listopada.

  Przesądy związane z czarnym kotem Zwiastun pecha i pomocnik czarownicy

  Czarny kot, zwłaszcza taki który przebiegnie nam drogę, przynosi pecha. Ten najbardziej znany przesąd powstał już w średniowiecza. Wówczas ludzie wierzyli, że czarne koty są nadprzyrodzonymi stworzeniami, które pomagają czarnoksiężnikom w ich magicznych praktykach. Uważano je nawet za posłańców szatana, a w pewnych regionach wierzono, że to czarownice przybierają postać czarnych kotów.

  Zarówno czarne koty, jak i inne zwierzęta o czarnym umaszczeniu, kojarzono z czarami, pechem, szatanem i śmiercią. Nawet pojawienie się czarnego kota w snach nie było oznaką niczego dobrego. Wskazywało na chorobę, nieszczęście, zdradę, czy kłopoty finansowe.

  A może jednak symbol szczęścia?

  Choć w wielu kulturach czarne koty symbolizują nieszczęście, to w niektórych zakątkach świata uważano je za stworzenia przynoszące pomyślność, a nawet je czczono.

  W starożytnym Egipcie koty miały status bogów. Było to związane z kultem kociej bogini Bastet, bogini miłości, radości, tańca, płodności i ogniska domowego. Stworzenia te były uwielbiane, a za ich skrzywdzenie groziła surowa kara.

  W Japonii uważa się, że czarne koty przynoszą bogactwo i odstraszają złe moce. Obecność czarnego kota we Francji ma przynosić dobrobyt jego mieszkańcom, a Anglicy wierzą, że kot o takim umaszczeniu wręczony pannie młodej w dniu ślubu przyniesie małżeństwu pomyślność.

  To tylko zabobony

  Oczywiście wszystkie te przesądy nie mają żadnych podstaw. Przez takie postrzeganie czarnych kotów, niemal wszystkich schroniskach, te stworzenia są tymi najrzadziej adoptowanymi. Celem święta jest uświadomienie ludziom, że wszystkie koty to nasi przyjaciele i trzeba o nie dbać bez względu na ich umaszczenie.

  ZOBACZ TAKŻE: 8 sygnałów, które wysyła Anioł Stróż! One świadczą o tym, że idziesz złą drogą!

  Udostępnij: