Naukowcy odkryli nową funkcję w mózgu. Ma ona związek z odczuwaniem, wyrażaniem i zapamiętywaniem emocji.
Wiadomo, że zarówno pozytywne, jak i negatywne doświadczenia emocjonalne są dobrze przechowywane w pamięci. Wcześniej uważano, że kluczową rolę w tym zjawisku odgrywa struktura mózgu, zwana ciałem migdałowatym. Emocje uaktywniają tę część mózgu, co prowadzi do przetwarzania emocji i przechowywania informacji w pamięci.
Badania prowadzone przez prof. Dominique de Quervaina i prof. Andreasa Paassotiropoulosa z Uniwersytetu w Bazylei pozwoliły odkryć, że inna część mózgu ma w tym duże znaczenie. Badaczom udało się poznać sekret ludzkich emocji.
Jaka część mózgu decyduje o emocjach?Naukowcy doszli do wniosku, że inna struktura mózgu jest odpowiedzialna za zapamiętywanie emocji. Chodzi o móżdżek, będący częścią tyłomózgowia, do tej pory znany głównie z tego, że zapewnia koordynację, kontroluje równowagę, ruch, zdolności motoryczne i przetwarza niektóre rodzaje pamięci. Poza wyżej wymienionymi funkcjami, dowiedziono, że móżdżek przechowuje także doświadczenia emocjonalne.
Pozytywne i negatywne doświadczenia a mózgW czasopiśmie naukowym „Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS) opublikowano badania, które potwierdzają, że w móżdżku zapamiętywane są pozytywne, jak i negatywne doświadczenia emocjonalne.
W przeprowadzonym eksperymencie naukowcy pokazali 1418 uczestnikom, wywołujące emocje i neutralne obrazy. Po czym rejestrowali aktywność mózgu badanych za pomocą rezonansu magnetycznego.
Eksperyment potwierdził znaczenie móżdżkuW testach pamięci dowiedziono, że wywołujące pozytywne i negatywne emocje obrazy, zostały zapamiętane przez uczestników znacznie lepiej, niż te o neutralnym zabarwieniu emocjonalnym.
Wzrost aktywności zauważono nie tylko w ciele migdałowatym, ale również w móżdżku. Potwierdzono, że to móżdżek odgrywa ważną rolę w zapamiętywaniu emocji. Wysyła także sygnały do innych obszarów mózgu: ciała migdałowatego i hipokampu.
Wyniki badań pomogą lepiej zrozumieć ludzką psychikęProf. Dominique de Quervaina tłumaczy, że wyniki badań pomogą lepiej zrozumieć ludzką psychikę:
Uzyskane wyniki wskazują, że móżdżek jest integralną częścią sieci odpowiedzialnej za lepsze przechowywanie informacji emocjonalnych. Chociaż poprawa pamięci o wydarzeniach związanych z emocjami jest mechanizmem kluczowym dla przetrwania, w przypadku bardzo negatywnych doświadczeń może prowadzić do powracającego lęku. To sugeruje, że odkrycia mogą również mieć znaczenie dla zrozumienia stanów psychicznych, takich jak zespół stresu pourazowego (PTSD).
ZOBACZ TAKŻE: Co robić, kiedy ktoś Cię upokarza lub zawstydza? 7 wartościowych porad