"Zamknij r*j, szm*to! Ty nie jesteś człowiekiem, rozumiesz?" – skandaliczne sceny na rekolekcjach

27 marca w parafii pod wezwaniem świętego Maksymiliana Kolbego w Toruniu odbyły się rekolekcje dla uczniów szkół średnich, podczas których doszło do skandalicznych scen. Sprawa skierowana została do Prokuratury.

W miniony wtorek Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych opublikował szokujące wideo na swoim Facebooku. Na filmie widać było scenę ze spektaklu, która przedstawiona była uczestnikom rekolekcji w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Toruniu. Warto dodać, że nauki prowadzone były dla uczniów ze szkół średnich.

Na nagraniu widać ogrywaną scenkę, gdzie mężczyzna rozbiera pijaną kobietę, ściągając z niej spodnie. Na domiar złego targa nią podłodze, kopie i wulgarnie zwraca się w jej stronę słowami: „Zamknij ryj, szmato! Ty nie jesteś człowiekiem, rozumiesz?” „Jesteś moim kundlem. Nie jesteś już człowiekiem. Zamknij ryj!". Kobieta ma założona na szyi obrożę i jest ciągnięta przez kościół na smyczy.

Organizatorem rekolekcji zawierających szokujące sceny był Wydział Katechetyczny Diecezji Toruńskiej.

Sceny niczym z filmu BSDM przedstawione nieletnim osobom zbulwersowały opinię publiczną. Jak wiadomo, sprawa zgłoszono została już nawet do prokuratury przez ośrodek, który nagłośnił sprawę.

Szokujące sceny na rekolekcjach

Ksiądz Mariusz Wojnowski, który jest organizatorem rekolekcji w toruńskiej parafii, przyznał, że bulwersująca scena była faktycznie niewskazana, tym bardziej, że wśród uczestników znajdowały się osoby niepełnoletnie.

Grupa ELO, którą poprosiliśmy o współpracę, prowadziła już kilka podobnych rekolekcji. Jeśli zaś chodzi o tę scenę, to jest mi przykro, bo trochę poniosły ich emocje i prawdą jest, że były wśród uczestników osoby niepełnoletnie… Dlatego zostaną w tej sprawie wystosowane przeprosiny. (...) Zdecydowanie o tę jedną scenkę było za dużo. Czas na reakcję był bardzo krótki. Tym bardziej, że w dalszej części rekolekcji było już o wiele łagodniej – mówił ksiądz w rozmowie z tylkotorun.pl

Niedługo później na stronie internetowej toruńskiej kurii opublikowano oświadczenie, w którym diecezja przeprasza uczestników rekolekcji ich rodziców i inne osoby, które poczuły sie urażone przedstawioną inscenizacją.

Komunikat Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Toruńskiej w sprawie rekolekcji dla młodzieży szkół średnich w Toruniu. Szanowni Państwo, w związku z wydarzeniami, jakie miały miejsce w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Toruniu, w trakcie rekolekcji dla młodych, wyrażamy głęboki żal. Przepraszamy ich uczestników, rodziców i wszystkich tych, których dotknęła inscenizacja przedstawiona przez osoby prowadzące spotkanie. Zdajemy sobie sprawę, że sceny, do jakich doszło w trakcie wydarzenia, nigdy nie powinny mieć miejsca. Młodzi ludzie spotkali się z obrazami, które na wydarzeniu religijnym z ich udziałem są nie do zaakceptowania. Inscenizacja połączona z licznymi wyzwiskami i wulgaryzmami sprowokowała słuszne pytania o to, czego w ten sposób uczymy młodzież i dzieci. (...)

Zobacz także: Dorota Szelągowska o ojczymie- pedofilu: „Z tego, co wiem, pracuje w TVP”

Udostępnij: