Pierwsza rocznica śmierci Elżbiety II. Tak upamiętano najdłużej panującą królową Wielkiej Brytanii

Dokładnie rok temu Pałac Buckingham przekazał smutne informacje o śmierci królowej Wielkiej Brytanii. Elżbieta II panowała na tronie ponad 70 lat. Rok po śmierci monarchini obecnie panujący król upamiętnił swoją matkę. Piękny gest wypłynął również ze sztony Pałacu.

Śmierć królowej Wielkiej Brytanii

8 września 2023 roku minęła pierwsza rocznica śmierci Królowej Elżbiety II, która przez 70 lat była nierozerwalnie związana z historią Wielkiej Brytanii. Jej odejście pozostawiło ogromną pustkę w sercach Brytyjczyków i fanów monarchii na całym świecie.

Zgodnie z brytyjską tradycją, pogrzeb Królowej Elżbiety II odbył się 10 dni po Jej śmierci. Cała ceremonia była hołdem oddanym jej długiemu i wyjątkowemu panowaniu. Nabożeństwo żałobne miało miejsce w Opactwie Westminsterskim, gdzie zgromadzili się przedstawiciele państw z całego globu oraz rodzina zmarłej monarchini.

Po uroczystościach w Londynie, kondukt żałobny przeszedł przez ulice miasta, a trumna Królowej została umieszczona w kaplicy pamięci króla Jerzego VI na zamku w Windsorze. To miejsce spoczynku nie tylko rodziców Elżbiety II, ale także jej męża, księcia Filipa, który zmarł ponad rok wcześniej.

Po śmierci Elżbiety II, na tronie Wielkiej Brytanii zasiadł jej syn, król Karol III. Ceremonia koronacyjna odbyła się 6 maja 2023 roku w Opactwie Westminsterskim, a była to czterdziesta koronacja monarchii brytyjskiej, która miała miejsce w tym miejscu. Wydarzenie to było wyjątkowe, będąc pierwszą koronacją monarchii w XXI wieku.

Zobacz także: Wyciekł ostatni list od Elżbiety II - „Nie mogłyśmy powstrzymać łez”

1 rocznica śmierci Elżbiety II

Dziś, w pierwszą rocznicę odejścia Królowej Elżbiety II, nie tylko Wielka Brytania, ale cały świat skupia się na wspomnieniach z jej długotrwałego panowania.

Karol III, wykorzystując media społecznościowe, podzielił się wzruszającym wpisem. Król z wielkim sentymentem przypomniał czas panowania Elżbiety II.

Obchodząc pierwszą rocznicę odejścia Jej Królewskiej Mości i mojego objęcia tronu, przypominamy sobie z ogromnym sentymentem Jej długie życie, oddaną służbę oraz wszystko, co dla wielu z nas symbolizowała.

Karol wyraził swoją głęboką wdzięczność za wsparcie i miłość, jakim obdarzyli go i jego żonę poddani przez ostatni rok.

Jestem głęboko wdzięczny za miłość i wsparcie, jakie nas otoczyły w minionym roku. Razem z moją żoną podejmujemy wszelkie wysiłki, aby służyć wam wszystkim.

W ramach hołdu dla ukochanej królowej, Pałac Buckingham opublikował również piękne fotogerie w tym portret Elżbiety II z jej młodzieńczych lat.

Udostępnij: