Matka pozostawiła dziewczynkę we wrocławskim oknie życia. Przy dziecku znajdował się list. Co było w jego treści?
W niedzielę we wrocławski oknie życia, które mieści się przy ul. Rydygiera doszło do niecodziennego wydarzenia. Siostry boromeuszki, które zajmują się tą inicjatywą zastały tam dziecko, przy którym matka zostawiła list. Dziewczynce nadano imię Łucja.
Dziewczynka miała przy sobie list
Według informacji podanych przez portal niedziela.pl, we wrocławskim oknie życia zostało pozostawione dziecko. Dziewczynkę odebrały pracujące tam siostry boromeuszki. Wiek dziewczynki określa się na mniej więcej półtora miesiąca.
Z relacji sióstr wynika, że dziecko trafiło do nich w stanie dobrym, spokojne i zadbane. Miało przy sobie list od matki, w którym zawarte były pewne informacje, których treści nie podano.
Przy dziecku był list od mamy z kilkoma informacjami. Ale nie oddaje się dziecka od tak, więc na pewno dla mamy to był wielki dramat i trudności, o których nie wiemy. Tym bardziej trzeba ją wspierać modlitwą i dziękujemy jej, że mimo trudnej sytuacji życiowej uratowała to dziecko – powiedziała s. Ewa Jędrzejak, prezes Fundacji Evangelium Vitae, boromeuszka dyżurująca w oknie życia
Siostra, która odebrała dziewczynkę nadała jej także imię – Łucja.
To już 22. dziecko oddane do okna życia. Około miesiąc temu pozostawiono tam chłopca.
ZOBACZ TAKŻE: Ksiądz o dziecku znalezionym w oknie życia: "Chciałbym tej mamie podziękować"
Okno życia
Okno życia, znane również jako "kołyska opieki", "okno do życia" lub "okno życia dla niemowląt", to miejsce, które zapewnia anonimowe i bezpieczne miejsce dla rodziców, którzy nie są w stanie lub nie chcą opiekować się swoim dzieckiem, aby mogli bezpiecznie i anonimowo zostawić dziecko, zamiast porzucić je na ulicy lub w innych niebezpiecznych miejscach.
Okna życia mogą przyjmować różne formy, ale zazwyczaj składają się z specjalnie przystosowanej przestrzeni lub skrzynki znajdującej się na zewnątrz placówki opieki zdrowotnej, szpitala, domu dziecka lub innego publicznego budynku. Dziecko można tam bezpiecznie pozostawić, a personel placówki weźmie odpowiedzialność za opiekę nad nim.
Głównym celem okna życia jest ochrona życia dziecka i zapobieganie jego porzuceniu lub narażeniu na niebezpieczeństwo. Dla rodziców, którzy z różnych powodów nie są w stanie lub nie chcą opiekować się swoim dzieckiem, okno życia zapewnia dyskretną i bezpieczną alternatywę, która umożliwia im zapewnienie dziecku lepszej przyszłości.
Okna życia są często wspierane przez organizacje charytatywne, społeczności lokalne oraz instytucje rządowe, które starają się zapewnić pomoc rodzicom i zapewnić dzieciom bezpieczne i odpowiedzialne miejsce do rozwoju.
Najstarsze zachowane okno życia mieści się w Rzymie i pochodzi z 1198 roku. Jego pomysłodawcą i założycielem był papież Innocenty III.
W naszym kraju pierwsze okno życia powstało w 2006 roku, przy Zgromadzeniu Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Krakowie.