Uwaga! Konieczna wymiana banknotów!? Takimi pieniędzmi nie wolno płacić!

Warto sięgnąć do swojego portfela i sprawdzić banknoty, jakie posiadamy. Może się bowiem okazać, że część z nich wymaga wymiany, o czym nie wiemy. Kiedy banknoty należy wymienić?

Część banknotów nie nadaje się do płacenia i powinna zostać wymieniona. Okazuje się często tak, dopiero wtedy kiedy chcemy zapłacić w sklepie za jakiś towar, a sprzedawca mówi, że nie przyjmie od nas tych pieniędzy. Warto zatem wiedzieć, kiedy taka wymiana jest konieczna.

Konieczna wymiana banknotów

Należy pamiętać, że pieniądze, jakim się obecnie posługujemy nie mają daty ważności. Jednakże nie o to tutaj chodzi. Istnieją sytuacje, w jakich banknoty należy wymienić i to należy do naszej gestii. Chodzi tu o pieniądze, które zostały uszkodzone.

W sklepie może nas spotkać sytuacja, że takie banknoty nie zostaną po prostu przyjęte. Wtedy możemy doznać wielkiego rozczarowania.

Przepisy dotyczące wymiany pieniędzy

Zarządzenie nr 31/2013 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z 17 grudnia 2013 r. reguluje zasady wymiany zużytych lub uszkodzonych banknotów i monet. Zgodnie z tym zarządzeniem, takie środki płatnicze nie są legalne i nie można ich używać na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Uszkodzony banknot

Warto podkreślić, że podlegają wymianie jedynie zużyte lub uszkodzone banknoty i monety emitowane przez NBP. Ich autentyczność nie może być podważana. Co więcej, banknoty muszą zachowywać cechy umożliwiające rozpoznanie wartości nominalnej.

O uszkodzeniu banknota świadczy jego naderwanie, przetarganie, przecięcie lub postrzępienie.

Wymianie podlegają również te pieniądze, które są na przykład poklejone, albo mocno przybrudzone.

Pieniądze, którymi dokonujemy płatności nie powinny być w żaden sposób naruszone. Dlatego uwadze podlegają także banknoty popisane, poplamione lub odbarwione.

ZOBACZ TAKŻE: Wiemy, co dzieje się z księżną Kate! Przyjaciel rodziny zabrał głos w tej sprawie!

Gdzie dokonać wymiany?

W takiej sytuacji najlepiej udać się do kasy najbliższego banku, jaki mamy w okolicy. Instytucja ma obowiązek przyjąć taki nominał, jeżeli nie istnieją żadne podejrzenia co do jego prawdziwości.

Można również takiej wymiany dokonać wysyłając banknoty wraz z odpowiednim wnioskiem do do Centrali NBP przesyłką pocztową lub kurierską na adres: Narodowy Bank Polski, Departament Emisyjno-Skarbcowy ul. Świętokrzyska 11/21 00-919 Warszawa z dopiskiem: „DES – wymiana”. Można tego dokonać tylko do kwoty 2000 zł.

Ważne! Według zasady, banknot zachowujący od 45 do 75% pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie może być wymieniony za połowę jego nominalnej wartości. Natomiast banknot, który zachował ponad 75% pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie lub został przerwany na nie więcej niż 9 części, stanowiący w całości 100% banknotu, musi być wymieniony za pełną wartość.

Czy monety też można wymienić?

Monety też podlegają wymianie, jeżeli zostały w jakikolwiek sposób uszkodzone. Jednakże można tego dokonać, jeżeli zachowały się oba elementy - rdzeń oraz pierścień. Jeśli zachowany jest tylko jeden element, moneta zostanie wymieniona za połowę wartości nominalnej.

Zdjęcie Uwaga! Konieczna wymiana banknotów!? Takimi pieniędzmi nie wolno płacić! #1

Obecnie obiegowe pieniądze zostały wprowadzone 1 stycznia 1995 roku, a od 7 kwietnia 2014 r. w obiegu są banknoty z odświeżoną szatą graficzną. Starsze banknoty (w starej szacie) pozostają nadal bezterminowo ważnym środkiem płatniczym.

Udostępnij: