Takie zjawisko występuje raz na 200 lat! To wkrótce wydarzy się w USA!

Do takiego wydarzenia dochodzi raz na 200 lat. Wyczekiwane zjawisko ma się pojawić w Stanach Zjednoczonych już niebawem. O jakie wydarzenie chodzi?

Już za kilka miesięcy ma dojść do rzadko spotykanego zjawiska. Chodzi o wyleganie się cykad. Ma to miejsce w Stanach Zjednoczonych. Pojawią się tam aż dwa różne lęgi. Jeden z nich pojawia się co 13 lat, drugi zaś co 17 lat. To tzw. Brood XIII.

Jak podaje Dr Jonathan Larson, entomolog z University of Kentucky to zjawisko zdarza się rzadko.

Rzadko zdarza się, że obserwujemy pojawienie się podwójnych lęgów na taką skalę. Mówimy o absolutnej osobliwości natury, jednych z najfajniejszych owadów Ameryki - słowa Dr Larsona

Cykady wylegają się co 13 i 17 lat

Cykady wieloletnie (Magicicada) to rodzaj owadów z rodziny cykadowatych, należących do rzędu pluskwiaków, których cykl rozwoju trwa 13 lub 17 lat. Zamieszkują one wschodnie i środkowe obszary Ameryki Północnej. W okresie wyroju może być ich nawet 1,5 miliona na akr powierzchni. Te charakterystyczne owady wydają dźwięk znany jako "pieśń zalotną", którego natężenie może przekroczyć 100 dB, co jest uważane za próg przyjemności, ponieważ przy 120 dB występuje granica bólu.

Znanych jest siedem gatunków cykad wieloletnich, z których cztery pojawiają się co 13 lat, a trzy co 17 lat. Od dawna naukowcy zastanawiali się nad znaczeniem tych wartości, gdyż są to liczby pierwsze, co według niektórych teorii zmniejsza ryzyko zabicia owadów przez drapieżniki o cyklu życiowym trwającym 2-3 lata.

ZOBACZ TAKŻE: Nie zyje 27-letni aktor, którego pokochali widzowie. Zginął tragicznie

Schemat występowania gatunków cykad okresowych różni się od cykady "rocznej", która mimo swej nazwy faktycznie nie ma rocznego cyklu życiowego.

Nimfy, czyli młode cykady roczne, spędzają 2-5 lat pod ziemią, stopniowo rosnąc, aż będą gotowe do wyjścia na powierzchnię.

Istnieje tak wiele pokoleń cykad, że wydaje się, iż każdego roku pojawia się stały strumień tych owadów.

Cykady roczne a cykady wieloletnie

Cykady roczne od wieloletnich można odróżnić w bardzo prosty sposób. Cykady roczne zwykle pojawiają się latem, głównie w sierpniu, podczas gdy cykady wieloletnie już wiosną.

Roczne są zwykle większe i zielonkawe, podczas gdy wieloletnie są mniejsze i przeważnie czarne, choć cechują się jaskrawoczerwonymi oczami i pomarańczowymi skrzydłami.

Cykady wieloletnie pojawią się wtedy, kiedy temperatura gleby na głębokości ok. 20 cm osiągnie ok. 18oC. Dochodzi do tego w okolicach połowy maja.

Jeżeli chodzi o cykle życiowe tych owadów to osiągają one zaledwie kilka tygodni. Pojawienie się ich jest rozłożone w czasie.

Zdjęcie Takie zjawisko występuje raz na 200 lat! To wkrótce wydarzy się w USA! #1

W okresie półtora miesiąca będą otaczać mieszkańców Stanów Zjednoczonych swoim głośnym śpiewem. Po tym łączą się one w pary i umierają.

Na jakich terenach pojawiają się pluskwiaki z Brood XIII?

Pluskwiaki z Brood XIII pojawiają się w północnym Illinois, południowym Wisconsin, wschodniej Iowa i północno-zachodniej Indianie.

Środkowe i południowe Illinois, większość stanu Missouri i rozproszone obszary Kentucky, Tennessee, Wirginii, Maryland, Karoliny Północnej, Karoliny Południowej, Georgii, Alabamy, Mississippi, Luizjany i Arkansas również przywitają owady z Brood XIX.

W pewnych obszarach środkowego Illinois istniały obszary, gdzie zasięg geograficzny obu lęgów cykady był w przeszłości blisko siebie i mogły się potencjalnie pokrywać. Jednakże wizje cykadoapokalipsy, w której Brood XIII i Brood XIX pojawiają się w tym samym miejscu i czasie, są nad wyraz interpretowane.

Takie zjawisko ma miejsce co 221 lat

Niezwykłość tego wydarzenia polega na tym, że podwójne pojawienie się Brood XIX i XIII jest rzadkie i występuje co 221 lat (kiedy cykady 13-letnie i 17-letnie pokrywają się, gdyż 13×17=221).

Równoczesne występowanie tych lęgów nie występowało od 1803 roku. Kolejne po ty roku, będzie miało miejsce, dopiero w 2245 roku.

Jednakże występowanie różnych lęgów cykad w Stanach Zjednoczonych w tym samym czasie nie jest takie rzadkie. Ostatni raz zdarzyło się to w 2015 roku, a podobna sytuacja będzie miała miejsce ponownie w 2037 roku.

Tą całą sytuację wyjaśnia Dr Jonathan Larson:

Powinieneś spodziewać się mnóstwa egzoszkieletów cykad, które pokryją drzewa i krzewy. Należy się spodziewać, że będzie głośno. Dźwięki emitowane przez cykady dla niektórych mogą być uciążliwe, a najwięcej owadów jest na obszarach zalesionych w pobliżu wody - mówi Dr Jonathan

Czy cykady stanowią zagrożenie?

Ważne, aby wiedzieć, że cykady nie są groźne. Nie powodują również żadnych szkód, które miały by znaczenie dla ludzi, czy też zwierząt.

Jedynie ucierpieć mogą młode drzewa, których liście zostaną uszkodzone, gdyż właśnie nimi się żywią.

Ciekawostką jest to, że ludzie spożywają je od wielu tysięcy lat. Cykady maja ponoć smak słodko – orzechowy.

Nie powinny ich spożywać osoby, które mają uczulenie na skorupiaki. Maja one bowiem dużo białka, które jest czynnikiem alergicznym.

Udostępnij: