Problemy z koncentracją towarzyszą ludziom nie od dziś. To powszechna przypadłość zarówno wśród dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Trudności ze skupieniem się pogłębia nadmiar bodźców, nadpobudliwość psychoruchowa, brak snu, a nawet zła dieta. Przed laty z tym problemem radzono sobie w nietypowy sposób!
Trudno Ci się skupić w szkole lub pracy? Ciągle coś Cię rozprasza i odrywa Twoją uwagę? Często bujasz w obłokach i myślisz o „niebieskich migdałach”?
Koncentracja uwagi to umiejętność skupienia się na tym, co się robi. Problemy z tą funkcją poznawczą to powszechna przypadłość zarówno wśród dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Powodem mogą być trudności w regulacji emocji, nadpobudliwość psychoruchowa, nadmiar bodźców z zewnątrz, zmęczenie, stres, ale też niewłaściwa dieta, zawierająca zbyt dużo cukru, konserwantów, czy substancji pobudzających.
Nietypowy sposób na poprawę koncentracji sprzed 100 lat!Problemy z koncentracją towarzyszą ludziom nie od dziś. Przed laty radzono sobie z nimi w nietypowy sposób.
Hugo Gernsback amerykański autor, redaktor i wydawca literatury science fiction, sam mierzył się z trudnościami w skupieniu uwagi. Podczas pracy rozpraszało go wiele rzeczy: rozmowy i śmiechy współpracowników, hałas z ulicy i wszechobecny rozgardiasz. Wymyślił więc patent, jak skutecznie odciąć się od rozpraszaczy i nadmiaru bodźców.
„The Isolator” dziwaczny wynalazek Huga GernsbackaW 1925 roku wynalazł „The Isolator”, dziwaczny hełm, który tłumił prawie wszystkie dźwięki z otoczenia i mocno ograniczał pole widzenia. Metalowy hełm miał wbudowane przyciemniane szkła i wężyk doprowadzający powietrze z zewnątrz.
Gdy ktoś go zakładał, widział jedynie kartką papieru znajdującą się bezpośrednio przed nim i był odcięty od pozostałych bodźców.
Premiera urządzenia miała miejsce w lipcu 1925 roku w naukowym czasopiśmie „Science and invention”. Metalowy hełm miał poprawiać koncentrację i skupienie, a co za tym idzie prowadzić do zwiększenia efektywności w pracy.
Jak poprawić koncentrację?Jego wynalazca Gernsback poza promowaniem izolatora, sam często z niego korzystał. Niestety (dla niego) to urządzenie nie zyskało na popularności i nie stało się obowiązkowym elementem wyposażenia biurowego.
Dla nas to chyba dobrze! W końcu istnieją znacznie lepsze sposoby na poprawę koncentracji. Przeczytaj o nich w tym artykule:
7 trików, które pozwolą Ci zachować sprawność umysłu!