7 trików, które pozwolą Ci zachować sprawność umysłu!

Chcesz zachować sprawność umysłu na długie lata? Poznaj skuteczne triki na poprawę pracy mózgu, dzięki którym wzmocnisz pamięć, uwagę i koncentrację!

  7 trików, które pozwolą Ci zachować sprawność umysłu!
  1. Ucz się nowych rzeczy

  Uczenie się rzeczy z zupełnie nowych dziedzin sprawia, że w mózgu tworzą się nowe połączenia między neuronami. To z kolei poprawia funkcje umysłowe i spowalnia poznawcze oznaki starzenia się. Warto próbować nowych rzeczy, takich jak nauka języka obcego, czy gra na instrumencie.

  1. Czytaj książki

  Nikomu nie trzeba przedstawiać ogromnych korzyści płynących z czytania książek. Rozwijają wyobraźnię, pobudzają kreatywność i poszerzają horyzonty. Korzystnie wpływają na zdolności umysłowe: poprawiają pamięć, rozumowanie, percepcję i pomagają w nauce nowego słownictwa. Czytanie to bardzo skuteczny sposób na trenowanie umysłu, na dodatek każdy może to robić.

  1. Ucz się języków obcych

  Uczenie się obcych języków jest jedną z najbardziej złożonych funkcji wyższych, jakie wykonuje nasz mózg. To świetna forma treningu umysłu. Dlatego jeśli chcesz poprawić pracę mózgu, każdego dnia poznawaj choć kilka nowych słówek w obcym języku. To przyniesie wiele korzyści!

  1. Bądź kreatywny

  Angażuj się w twórcze działania: malarstwo, muzykę, taniec. Pozwolą one aktywować sieci neuronowe i zwiększyć elastyczność i plastyczność mózgu. Udowodniono, że kreatywność stymuluje umysł i poprawia zdolności poznawcze.

  1. Zdrowo się odżywiaj

  Mózg także potrzebuje pożywienia, a więc zadbaj o swoją dietę! Dieta przedłużająca sprawność umysłu powinna być bogata w następujące składniki: przeciwutleniacze, kwasy omega 3, witaminę C, D i witaminy z grupy B, magnez, żelazo i miedź. Jedz świeże owoce i warzywa, chude mięso, ryby, nabiał, pełnoziarniste produkty, orzechy, ziarna i zdrowe tłuszcze.

  1. Bądź aktywny fizycznie

  Regularne ćwiczenia fizyczne poprawiają kondycję umysłu. Osoby, które często  ćwiczą mają lepszą pamięć i koncentrację. Regularne ćwiczenia zwiększają plastyczność mózgu i jego unaczynienie. Korzyści te odczuwalne są aż do późnej starości, działają jako środek ochronny przed chorobami neurodegeneracyjnymi, np. Alzheimerem. Rekompensują też różne uszkodzenia neurologiczne, które powstają np. podczas udaru.

  1. Wysypiaj się

  To ostatnia, ale bardzo ważna rada. Regularny sen pozwoli na zachowanie lepszej sprawności umysłowej. Poprawia funkcje poznawcze oraz wspiera przetwarzanie informacji i emocji. To ważne by się wysypiać, ponieważ nawet jedna zarwana noc wystarczy, żeby mieć problemy z koncentracją, uwagą i skupieniem.

  ZOBACZ TAKŻE: 4 znaki zodiaku, które osiągną SUKCES jeszcze w tym roku! Należysz do nich?

  Udostępnij: