Każdy z nas chciałby cieszyć się życiem jak najdłużej. W czym tkwi sekret długowieczności i co robić, aby umrzeć jako staruszek? Okazuje się, że naukowcy odkryli, jaka cecha warunkuje długowieczność.
Co wpływa na długowieczność?
Nie od dziś wiadomo, że prowadzenie zdrowego trybu życia, tj. odpowiednia zbilansowana dieta bogata w składniki odżywcze, aktywność fizyczna, ogólne dbanie o zdrowie psychiczne, wysypianie się, mają ogromny wpływ na jakość i długość naszego życia. Jednak według naukowców istnieje taka cecha naszego charakteru, która wypływa na naszą długowieczność.
Sumienność
Według badaczy największy wpływ na to, czy będziemy długo cieszyć się naszym życiem, jest sumienność. Badania w tym zakresie dokładnie przeprowadziła profesor psychologii z Uniwersytetu stanowego Florydy- Angelina Sutin, która przez 14 lat badała zdrowie i losy ponad tysiąca Amerykanów.
Wyniki badań Sutin potwierdziły, że osoby ,które mają tendencję do rzetelnego wypełniania obowiązków mają aż o 35 % niższy wskaźnik śmiertelności niż osoby, które są niesumienne.
Do podobnych wniosków doszli także kalifornijscy naukowcy z Uniwersytetu. Potwierdzili oni tezę Angeliny Sutin, że osoby sumienne mają większą przeżywalność niż osoby ,które nie lubią porządku i ładu w swoim życiu.
Skąd jednak taka zależność? Okazuje się, że osoby, które lubią porządek i są sumienne, przestrzegają także zasad. Dotyczy to także sfery zdrowotnej. Nie mają oni złych nawyków, nie przesadzają z alkoholem, a także nie żywią się cukrem. Zatem ich parametry zdrowotne są znacznie lepsze niż osób, które tych zasad nie przestrzegają. Takie osoby charakteryzują się także lepszym układem odpornościowym.
Co więcej osoby, które są uporządkowane mają znacznie niższy poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Ich życiem jest spokojniejsze i bezpieczniejsze. Takie osoby nie podejmują zbytecznego ryzyka i nie narażają się na kłopoty i niebezpieczeństwo.
Ponadto osoby sumienne zwykle pracują na lepszych stanowiskach i dobrze zarabiają, dzięki czemu w ich życiu nie ma dodatkowego stresu związanego z pracą i zarobkami.
ZOBACZ TAKŻE: Jak rozpoznać kłamcę?