Każdy z nas został okłamany, a wiele osób pada ofiarami oszustów. Choć rozpoznanie nieszczerych intencji nie jest proste, to istnieją sposoby, które pomogą rozpoznać, że ktoś mija się z prawdą.
Statystyki pokazują, że wszyscy ludzie w mniejszym lub większym stopniu kłamią, a kłamstwo towarzyszy nam już od najwcześniejszych lat. Z prawdą mijają się wszyscy, a najczęściej robią to nastolatki w wieku od 13 do 17 lat- nawet trzy razy dziennie. Najrzadziej osoby starsze w wieku 60-77 lat i małe dzieci w wieku 6-8 lat- kłamią około półtora razy dziennie.
Ludzie mijają się z prawdą z różnych pobudek, najczęściej nie są one zbyt szlachetne. Chcą odnieść korzyść, zyskać coś lub celowo kogoś skrzywdzić. Czasem kłamią, by zataić bolesną prawdę i tym samym oszczędzić komuś cierpienia. Choć powody nieszczerości są różne, to kłamstwa są bolesne i bardzo krzywdzące dla osoby, która pada ofiarą oszustwa.
Jak rozpoznać kłamcę?Na szczęście zdemaskowanie nieszczerej osoby jest możliwe. Według specjalistów, niewerbalne formy wypowiedzi mogą stanowić aż 97% komunikatu kierowanego w stronę rozmówcy. Dlatego kłamcę można rozpoznać po jego zachowaniu, gestach i mimice twarzy.
ZOBACZ TAKŻE: Jak czerpać radość ze współżycia, gdy nie masz partnera?
Po czym poznać, że ktoś mija się z prawdą? Wzrusza ramionamiWzruszanie ramionami, szczególnie podczas odpowiadania na pytania lub prowadzenia rozmowy na błahe tematy, jest zachowaniem cechującym osobę, która mija się z prawdą.
Zakrywa dłonią ustaTakie zachowanie świadczy o tym, że ktoś nie chce lub boi się o czymś mówić. Kryje usta, aby rozmówca nie zauważył jego kłamstw.
Wykręca palceTo objaw zestresowania, niepokoju i zdenerwowania, jakie towarzyszą komuś podczas opowiadania kłamstw.
Opuszcza głowęTakie zachowanie może być oznaką podświadomej skruchy i wstydu, która ktoś odczuwa, gdy kłamie.
Unika kontaktu wzrokowegoW ten sposób bardzo często zachowuje się kłamca. Ucieka spojrzeniem, zamyka oczy lub je zakrywa, aby uniknąć konfrontacji.
Głęboko się wpatrujeKłamca może stosować zupełnie odwrotną technikę- głęboko wpatrywać się komuś w oczy. Nienaturalnie długi kontakt wzrokowy może mieć miejsce, gdy ktoś chce przekonać rozmówcę, że mówi prawdę.
Gwałtowne mruganiePodobnie wygląda sprawa z gwałtownym mruganiem. Może być to oznaka zdenerwowania lub silnego niepokoju.
Oblizuje ustaPod wpływem kłamstwa w gardle zasycha i wydziela się mniejsza ilość śliny. Z tego powodu oszust może często oblizywać wargi.
Zaciska szczękęKłamca nieświadomie zbyt mocno zaciska zęby. Można to zauważyć po ruchach mięśni w okolicach uszu.
Ma rozszerzone nozdrzaKłamstwo wzbudza pewne niekontrolowane reakcje fizjologiczne. Organizm potrzebuje więcej tlenu, dlatego oddycha płytko i szybko, rozszerzone nozdrza mogą demaskować oszusta.
Często dotyka szyiTo podświadomy mechanizm obronny. Osoby które kłamią, kompulsywnie dotykają szyi w tym geście.
Drapie sięKompulsywne pocieranie skóry twarzy, głowy, szyi lub ramion może świadczyć o tym, że ktoś mówi nieprawdę. Kłamstwo może powodować, że układ nerwowy jest pobudzony, rośnie ciśnienie krwi, naczynia się rozszerzają i pojawia się świąd.