Jak rozpoznać kłamcę? 12 wskazówek, jak ujawnić OSZUSTA

Każdy z nas został okłamany, a wiele osób pada ofiarami oszustów. Choć rozpoznanie nieszczerych intencji nie jest proste, to istnieją sposoby, które pomogą rozpoznać, że ktoś mija się z prawdą.

  Dlaczego ludzie kłamią?

  Statystyki pokazują, że wszyscy ludzie w mniejszym lub większym stopniu kłamią, a kłamstwo towarzyszy nam już od najwcześniejszych lat. Z prawdą mijają się wszyscy, a najczęściej robią to nastolatki w wieku od 13 do 17 lat- nawet trzy razy dziennie. Najrzadziej osoby starsze w wieku 60-77 lat i małe dzieci w wieku 6-8 lat- kłamią około półtora razy dziennie.

  Ludzie mijają się z prawdą z różnych pobudek, najczęściej nie są one zbyt szlachetne. Chcą odnieść korzyść, zyskać coś lub celowo kogoś skrzywdzić. Czasem kłamią, by zataić bolesną prawdę i tym samym oszczędzić komuś cierpienia. Choć powody nieszczerości są różne, to kłamstwa są bolesne i bardzo krzywdzące dla osoby, która pada ofiarą oszustwa.

  Jak rozpoznać kłamcę?

  Na szczęście zdemaskowanie nieszczerej osoby jest możliwe. Według specjalistów, niewerbalne formy wypowiedzi mogą stanowić aż 97% komunikatu kierowanego w stronę rozmówcy. Dlatego kłamcę można rozpoznać po jego zachowaniu, gestach i mimice twarzy.

  ZOBACZ TAKŻE: Jak czerpać radość ze współżycia, gdy nie masz partnera?

  Po czym poznać, że ktoś mija się z prawdą? Wzrusza ramionami

  Wzruszanie ramionami, szczególnie podczas odpowiadania na pytania lub prowadzenia rozmowy na błahe tematy, jest zachowaniem cechującym osobę, która mija się z prawdą.

  Zakrywa dłonią usta

  Takie zachowanie świadczy o tym, że ktoś nie chce lub boi się o czymś mówić. Kryje usta, aby rozmówca nie zauważył jego kłamstw.

  Wykręca palce

  To objaw zestresowania, niepokoju i zdenerwowania, jakie towarzyszą komuś podczas opowiadania kłamstw.

  Opuszcza głowę

  Takie zachowanie może być oznaką podświadomej skruchy i wstydu, która ktoś odczuwa, gdy kłamie.

  Unika kontaktu wzrokowego

  W ten sposób bardzo często zachowuje się kłamca. Ucieka spojrzeniem, zamyka oczy lub je zakrywa, aby uniknąć konfrontacji.

  Głęboko się wpatruje

  Kłamca może stosować zupełnie odwrotną technikę- głęboko wpatrywać się komuś w oczy. Nienaturalnie długi kontakt wzrokowy może mieć miejsce, gdy ktoś chce przekonać rozmówcę, że mówi prawdę.

  Gwałtowne mruganie

  Podobnie wygląda sprawa z gwałtownym mruganiem. Może być to oznaka zdenerwowania lub silnego niepokoju.

  Oblizuje usta

  Pod wpływem kłamstwa w gardle zasycha i wydziela się mniejsza ilość śliny. Z tego powodu oszust może często oblizywać wargi.

  Zaciska szczękę

  Kłamca nieświadomie zbyt mocno zaciska zęby. Można to zauważyć po ruchach mięśni w okolicach uszu.

  Ma rozszerzone nozdrza

  Kłamstwo wzbudza pewne niekontrolowane reakcje fizjologiczne. Organizm potrzebuje więcej tlenu, dlatego oddycha płytko i szybko, rozszerzone nozdrza mogą demaskować oszusta.  

  Często dotyka szyi

  To podświadomy mechanizm obronny. Osoby które kłamią, kompulsywnie dotykają szyi w tym geście.

  Drapie się

  Kompulsywne pocieranie skóry twarzy, głowy, szyi lub ramion może świadczyć o tym, że ktoś mówi nieprawdę. Kłamstwo może powodować, że układ nerwowy jest pobudzony, rośnie ciśnienie krwi, naczynia się rozszerzają i pojawia się świąd.

   

   

  Udostępnij: