Mężczyźni, którzy rzadko współżyją, umierają szybciej? Badania nie kłamią

Najnowsze badania, które przeprowadzano w Japonii, wykazują zależność pomiędzy brakiem ochoty na seks u mężczyzn a przedwczesną śmiercią.

Naukowcy z Uniwersytetu Yagagata w Japonii przeprowadzili badania dotyczące zależności pomiędzy zmniejszonym popędem seksualnym u mężczyzn, a problemami zdrowotnymi.

Badanie przeprowadzone zostało na grupie prawie 21 tys. osób powyżej 40 roku życia, które przez okres sześciu lat przechodziły każdego roku rutynowe badania.

Każda badana osoba już na samym początku badań deklarowała w kwestionariuszu swój popęd seksualny, a także kilka lat później w badaniu kontrolnym.

W tym czasie zmarły 503 osoby spośród 20969 badanych. Z badania wynikało, że śmiertelność była znacząco wyższa u mężczyzn, którzy w kwestionariusz zgłaszali niski popęd seksualny.

Warto dodać, że mimo iż kobiety dwa razy częściej od mężczyzn deklarowały niskie libido, w ich przypadku nie odnotowano takiej zależności pomiędzy brakiem ochoty na współżycie, a śmiertelnością.

Chociaż aktywność i satysfakcja seksualna są uważane za korzystne dla zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia w starszych grupach, związek między zainteresowaniem seksualnym a długowiecznością nie został zbadany. To badanie jest pierwszym, które sprawdza związki między zainteresowaniem seksualnym a śmiertelnością z wszystkich przyczyn oraz śmiertelnością z powodu chorób układu krążenia i raka w populacji opartej na społeczności. - czytamy w pracy opublikowanej na łamach PLOS One 

Brak współżycia a śmiertelność

W badaniu przeprowadzanym przez japońskich naukowców nie uwzględniono jednak kilku istotnych kwestii, a do tego opierało się ono wyłączenie na podstawie jednego pytania -“Czy obecnie masz jakiekolwiek zainteresowanie osobami płci przeciwnej?”. Jeśli wówczas osoba deklarowała „nie”, z marszu przypisana była w badaniu jako taka, która nie odczuwa zainteresowania współżyciem.

W kwestionariuszu nie brano pod uwagę zainteresowania osobami tej samej płci, co mogłoby znacząco wpływać na odpowiedzi u części osób – szacuje się, że mogło to być nawet ok. 10% badanych.

W badaniu nie uwzględniano także schorzeń neurologicznych czy przyjmowanych przez osoby leków.

Zobacz takze: Kto jest szczęśliwszy w małżeństwie? Wszystko zależy od płci!

Udostępnij: