Słuchanie narzekania niszczy mózg! Naukowcy nie mają wątpliwości

Gdy przebywamy w towarzystwie osób, które dużo narzekają, szybko udziela nam się ich nastrój. Odczuwamy niezadowolenie, przygnębienie i niepokój. To nie wszystko! Naukowe badania potwierdzają, że narzekanie może niszczyć mózg.

    Narzekanie wysysa z nas energię

    Słuchanie długotrwałego narzekania niekorzystnie wpływa na nasz nastrój i humor. Gdy słuchamy osoby narzekającej, to udzielają nam się jej emocje. Jedocześnie czujemy się pozbawieni energii i siły do działania, jesteśmy zmęczeni i osłabieni. Odczuwamy smutek, przygnębienie, niepokój oraz rozdrażnienie.

    Narzekanie jest nawykiem

    Gdy często narzekamy, wchodzi nam to w nawyk i staje się automatycznym zachowaniem. Dzieje się tak dlatego, że dochodzi u nas do zmian neuronalnych w mózgu. Neurony rozgałęziają się, tworząc nowe połączenia, które są odpowiedzialne za utrwalanie pewnych zachowań. Im częściej narzekasz, tym gorzej dla Ciebie!

    Narzekanie jest zaraźliwe

    Oprócz tego słuchanie narzekania może stać się zaraźliwe. Dzieję się tak również za sprawą neuronów. W łatwy sposób może nam się udzielić zły nastrój narzekającej osoby. Mimo tego, że sami nie narzekamy, to i tak odczuwamy przygnębienie, niezadowolenie i smutek. Wszystko przez to, że tak na nasz mózg oddziałuje narzekanie innych.

    Narzekanie niszczy mózg

    Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Stanforda w sowich badaniach doszli do zaskakujących wniosków. Odkryli, że narzekanie może niszczyć mózg!

    Naukowcy odkryli, że słuchanie narzekania odbierane jest przez nas mózg jako zagrożenie. Powoduje zwiększone wydzielanie hormonów stresowych- glikokortykosteroidów przez korę nadnerczy. Taka sama sytuacja ma miejsce w obliczu odczuwania przez nas stresu.

    Długotrwale słuchanie narzekania może wywołać nieodwracalne zmiany, pozbawiając neuronów kilka istotnych obszarów mózgu. Do zmian dochodzi zwłaszcza w obszarze kory przedczołowej, która jest odpowiedzialna za kontrolę emocji i podejmowanie decyzji oraz w hipokampie- odpowiedzialnym za procesy poznawcze: pamięć, uwagę, koncentrację i uczenie się. Może nawet zwiększać ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera

    Jak radzić sobie z narzekaniem?

    Z narzekaniem można radzić sobie w skuteczny i prosty sposób. Według doktora Travisa Bradberrego, autora bestsellerowej książki „Inteligencja Emocjonalna 2.0”, wystarczy każdą negatywną myśl zrównoważyć inną, najlepiej pozytywną. Niestety nie jest to takie proste, jak się wydaje. Zwłaszcza, że z narzekaniem mamy do czynienia bardzo często...

    Jak wy sobie z tym radzicie?

     

    Udostępnij: