5 oznak kryzysu związku – sprawdź, czy Cię to dotyczy!

Kryzysy w związku mają różne oblicza i etapy. Najczęściej problemy narastają przez lata, nie dostrzegamy ich lub świadomie ignorujemy symptomy, że dzieje się coś złego. Kiedy dochodzi do eskalacji – jest już za późno. Dlatego warto być czujnym i dostrzegać niebezpieczeństwa zagrażające miłości, aby móc się im przeciwstawić i żyć w szczęśliwym związku. Oto 5 oznak kryzysu związku.

#1 Brak wsparcia

Codzienność nie jawi się w różowych barwach. Poza pracą jest jeszcze dbanie o dom, pranie, sprzątanie, robienie zakupów, gotowanie, odrabianie z dziećmi zadań domowych… To wszystko wymaga energii i czasu. Jeśli jedna ze stron jest mocno obarczona codziennością, a druga nie daje wsparcia i w dodatku ma czas na swoje hobby – kryzys murowany. Takie problem pogłębia się latami. Jeśli na początku nie ustalimy zasad i nie damy do zrozumienia, że taka sytuacja jest nie do przyjęcia, możemy mieć duży problem. Partnerstwo polega właśnie na tym, by dzielić się nie tylko miłością, ale również obowiązkami.

#2 Słabnący szacunek

Krytykowanie, pretensje, wypominanie a nawet poniżanie – to oznaki słabnącego szacunku. Jeśli ukochany lub ukochana rani Cię, warto poszukać przyczyn takiego zachowania. Brak szacunku do partnera to sygnał, że nadchodzi kryzys. Czas na szczerą rozmowę.

#3 Odejście od wspólnych rytuałów

Szczęśliwa para lubi ze sobą przebywać i spędzać razem czas. Codzienność, praca, obowiązki sprawiają, że możemy się od siebie oddalić. Jeśli zauważymy, że brakuje nam wspólnych posiłków, spacerów, wyjść do kina, a czasem nawet zwyczajnych rozmów i wspomnień – należy przyjrzeć się sytuacji. Wspólne rytuały umacniają związek. Warto się postarać i zorganizować wypad za miasto, czy romantyczną kolację raz w tygodniu…

#4 Brak komunikacji

To fakt, że mężczyźni są mniej rozmowni nie lubią aż tak chętnie jak kobiety, otwierać się w rozmowie. Kobiety z kolei często dzielą się swymi przemyśleniami i tajemnicami z przyjaciółkami. Nie ma w tym nic złego, dopóki nie okaże się, że utkwiliście z drugą osobą w kręgu milczenia. Partner zmienił zachowanie, unika rozmów na temat uczuć, czujesz, że się od siebie oddalacie. Oznacza to czas na poważną rozmowę.

#5 Spadek aktywności seksualnej

Czyżby zachwyt minął i partner lub partnerska już Cię pociąga? Może czujesz odrzucenie w sytuacjach intymnych lub do łóżka wkradła się rutyna. Obwinianie stażu związku za spadek aktywności seksualnej to błąd. Często wynika to z innych problemów pary, jak np. braku dobrej komunikacji. Jeśli między dwojgiem ludzi maleje życzliwość i zaufanie, natomiast narastają urazy i pretensje, stan ten odbija się również na ich relacjach intymnych. Otwarta i szczera rozmowa powinna być punktem wyjścia do zdiagnozowania rzeczywistej przyczyny i rozwiązania konfliktu nim dojdzie do kryzysu.

Źródło zdjęcia: Pixabay.com

+

Udostępnij: