Toksyczna relacja może być początkiem problemów zdrowotnych związanych z naszą psychiką. Może okazać się, że nasz związek wywołuje w nas depresję, która zaczyna niszczyć nasze życie. Sygnały o tym świadczące nie są jednak takie oczywiste i bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że znajdujemy się w takiej relacji. Dowiedz się zatem, co świadczy o tym, że nasz związek wprowadza nas w depresję.
- Twój partner ma ciągle racje
- Brak podziału obowiązków
- Dominacja
- Ignorowanie opinii
- Rozkazywanie
- Ciągła irytacja partnera
- Ciągła krytyka
- Twój partner cierpi na depresje
- Kontrola
- Znęcanie się
Twój partner ma ciągle racje
Nie ma ludzi nieomylnych. Każdy czasem popełnia błędy, a umiejętność przyznania się do tego jest bardzo cenna. Partner, który uważa, że ma wiecznie rację sprawia, że zaczynasz tracić wiarę we własne przekonania i myśli. Skoro on ma rację, to ty musisz być w błędzie. Takie nastawienie natomiast sprawia, że partner nie potrafi rozwinąć umiejętności przyznania się do błędu i wyciągnięcia z tego lekcji.
Brak podziału obowiązków
Związek polega nie tylko na dzieleniu miłości, ale również obowiązków. Każda ze stron pełni jakąś rolę i wzajemnie sobie pomagają. Jest to sygnał o trosce i miłości. Jeśli jednak partner uważa, że to druga strona powinna wszystko robić i nie poczuwa się do odpowiedzialności za swoją część pracy, to jest to jawny sygnał wykorzystywania i czerpania korzyści z czyjejś pracy.
Dominacja
Relacja z drugim człowiekiem nie polega na zdominowaniu i stawianiu własnych zasad. Jest to współpraca i obie strony stoją na równi ze sobą. Dominacja natomiast sprawia, że druga osoba zaczyna czuć się nijak – pojawia się zwątpienie, wyrzuty sumienia oraz czuje się mały. Odbierana jest wolna wola oraz możliwość podejmowania decyzji, a potrzeby zdominowanego partnera schodzą na boczny tor.
Ignorowanie opinii
Dzielenie się swoim zdaniem na jakikolwiek temat jest bardzo ważne. Rozmowy pomagają poznać opinie każdej ze stron i dzięki temu można dojść do kompromisu, który zadowoli każdego. Problem pojawia się w momencie, kiedy opinia jednego partnera zostaje całkowicie zgaszona przez drugiego. Sprawia to, że odczuwamy brak mocy i nie możemy decydować o części naszego życia.
Rozkazywanie
W związku nikt nie stoi wyżej od drugiego. Takie coś, jak rozkazywanie lub dyktowanie działań nie powinno mieć miejsca. Współpraca polega na zadawaniu pytań oraz wypowiadania swoich próśb. Nie można żądać od drugiej osoby zrobienia czegoś. W końcu nikt nie lubi, jak mówi się mu, co ma robić. Taka postawa sprawia, że zaczynamy czuć się zniewoleni, niczym jak w klatce.
Ciągła irytacja partnera
Zdarza się, że nie mamy humoru i wszystko nas irytuje. Może mieć to swoje powody – kłótnia, problemy w pracy lub otrzymanie złych wiadomości. Powodów może być wiele, ale taki stan z czasem mija. Ciągła irytacja sprawia jednak, że przestajemy czuć się pewnie z samym sobą i staramy się uważać na każdy nasz ruch, aby nie wywołać ogromnej kłótni. Zaczynamy bać się reakcji partnera.
Ciągła krytyka
Oczywiście partnerowi nie musi wszystko się podobać i ma całkowite prawo wygłaszać swoją opinie. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy takie słowa mają na celu obniżyć twoje poczucie wartości oraz skrzywdzić uczucia. Kiedy wszystko jest na “nie” to zaczynamy pytać siebie samego, czy cokolwiek w ogóle robimy dobrze.
Twój partner cierpi na depresje
Ciągłe przebywanie z partnerem, który ma depresję, również może odbić się na naszym zdrowiu. Jego nastawienie do życia jest negatywne i ciemne. Z czasem sami zaczynamy widzieć świat w taki sam sposób. Depresja może być zaraźliwa i bardzo szkodliwa, jeśli nie zacznie szukać się pomocy.
Kontrola
Jest to kolejny powód, przez który zaczynamy odczuwać brak mocy i brak możliwości podejmowania jakiejkolwiek decyzji. Z czasem, zamiast robić to, co chcemy, to czekamy na pozwolenie od swojego partnera. Takie zachowanie jest silnie toksyczne i może prowadzić do pojawienia się depresji.
Znęcanie się
Ten rodzaj zachowania przejawia się na wiele sposobów. Może być to na tle psychicznym lub fizycznym. Każdy jednak rodzaj jest silnie szkodliwy i niesie za sobą przeróżne efekty – między innymi doprowadza do depresji. Każde zachowanie, które ma na celu upokorzenie oraz skrzywdzenie z pewnością nie jest oznaką miłości.
Toksyczne relacje potrafią bardzo nas skrzywdzić i potrzeba wiele siły, aby wyrwać się z sideł takiego związku. Jest jednak to możliwe, a więc należy reagować jak najszybciej, aby zacząć prowadzić zdrowe i szczęśliwe życie.