Każdy związek powinien opierać się na szacunku. Mimo odmienności zdań to szacunek pozwoli przetrwać trudne chwile i sprawić, że kłótnia nie nabierze jeszcze większej wagi. Jest jednak coś, co może prowadzić do rozpadu związku – przemoc nie tylko fizyczna, lecz również słowna.

Pierwsze wulgaryzmy w związku

Często sprawdzającą się regułą przy przemocy słownej jest to, że pierwszy raz nie jest ostatnim. Mężczyźni (lub kobiety) tłumaczą swoje słowa chwilową złością i tym, że im się „wymsknęło”. Należy jednak pamiętać, że w przypadku braku odpowiedniej reakcji zachowania będą się powtarzały. Jeśli partnerowi nie podoba się Twoje zachowanie – ma do tego prawo, jednak zawsze musi to przekazać z szacunkiem i spokojem. Warto przedyskutować dany temat i odnaleźć przyczynę konfliktu. Zawsze należy pamiętać, że żaden powód nie powinien być usprawiedliwieniem przemocy i chamstwa.

Sposoby na przemoc werbalną

1. Nie odwzajemniaj agresji – to podstawowa zasada, aby nie zwiększać skali konfliktu.

2. Jeśli agresywne słowa padły po raz pierwszy, okaż swoje zdziwienie i nieakceptację.

3. Nie owijaj w bawełnę – nieakceptację należy zakomunikować jasno i wyraźnie, np.: „Nie podoba mi się sposób, w jaki do mnie mówisz”, „Przykro mi z powodu Twojego zachowania” lub „ Nie zgadzam się na Takie słowa w moim kierunku”.

4. Zachowaj spokój – postaraj się nie brać do siebie jego słów i pamiętaj, że słowa są wypowiedziane w złości – nie mniej jednak nie ignoruj tego i zasygnalizuj brak zgody na to.

5. Oczekuj przeprosin – są one sposobem na zażegnanie konfliktu i przyznanie się do winy partnera; wtedy zrozumie, że zachował się nie w porządku. Możesz powiedzieć np. „ Jestem pewna, że jak się poczujesz lepiej, to mnie przeprosisz i zażegnamy konflikt”

Należy pamiętać o dwóch podstawowych rzeczach dotyczących przemocy werbalnej w związku. Pierwszą z nich jest to, że wulgaryzmy zdarzają się w wielu związkach i nie można doprowadzić do tego, aby stała się ona stałym elementem przy każdej kłótni. Drugą jest to, że przemoc słowna działa jak trucizna – z czasem wyciąga z Ciebie całe życie i pozbawi radości.

Autor artykułu: Natalia Brutkowska

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img