Kryzys siódmego roku w związku. Gdy minie, przetrwacie już wszystko!

Istnieje teoria, zgodnie z którą każdy związek przeżywa kryzys dokładnie w siódmym roku. Niestety wiele osób nie jest w stanie go pokonać i prowadzi on do rozpadu relacji. Jednak gdy minie, para jest w stanie przetrwać wszystko!

Dynamika związków miłosnych

Początki miłosnych relacji zawsze są ekscytujące i romantyczne. Dwoje zakochanych w sobie ludzi, nie widzi poza sobą świata, chcą spędzać ze sobą każdą chwilę i nie mogą się od siebie oderwać. Z czasem zaczynają się coraz lepiej poznawać, docierać, a obok wspaniałych chwil pojawiają się także te trudne. Mają miejsce pierwsze kłótnie i zgrzyty, w związek może wkradać się nuda i rutyna.

Każda relacja przechodzi kryzysy

Naukowcy uważają, że już po trzech latach dynamika każdego związku się zmienia. W czwartym roku dochodzi do pierwszego poważnego kryzysu, z którym wiele par może sobie nie poradzić. W tym czasie partnerzy zaczynają się coraz częściej kłócić, a zachowania i nawyki drugiej połówki, coraz bardziej zaczynają im przeszkadzać. Partnerzy mają dla siebie coraz mniej czasu, oddalają się od siebie niepostrzeżenie, a do relacji wkrada się rutyna i szara rzeczywistość. Wszystko zmierza w stronę kolejnych wybojów, a najsilniejszy kryzys ma miejsce w siódmym roku związku.

Kryzys siódmego roku w związku- na czym to polega?

Istnieje teoria, zgodnie z którą każdy związek przeżywa kryzys dokładnie w siódmym roku. Uważa się, że to przełomowy moment w życiu każdej pary, w którym dochodzi do naturalnego przesycenia drugą osobą. Mamy siebie dość i jesteśmy sobą znudzeni.  Początkowe silne emocje opadły i ustąpiły miejsca codzienności… Przestaliśmy się idealizować, dostrzegamy swoje wady i coraz bardziej nam one przeszkadzają. Oddalamy się od siebie, pojawia się dystans i coraz więcej zaczyna nas dzielić.

Co ciekawe, wiele badań potwierdza istnienie tego zjawiska. Jednak jest dobra wiadomość: eksperci uważają, że pary, które przetrwają najtrudniejszy kryzys siódmego roku, potem będą bardzo szczęśliwe i zadowolone ze swojej relacji. Gdy ten kryzys minie, para jest w stanie przetrwać wszystko!

Kryzys w związku- jak sobie z nim poradzić?

Najgorsze co można zrobić, gdy pojawia się kryzys, to go zignorować. W takiej sytuacji warto ze sobą jak najwięcej rozmawiać. Tylko szczere i otwarte mówienie o swoich potrzebach i oczekiwaniach pozwoli dojść do porozumienia. Trzeba rozmawiać z partnerem o tym co się dzieje, jakie emocje nami targają, co czujemy i myślimy.

Nauczyć się uważnie słuchać, zauważać, akceptować uczucia drugiej strony. Należy także powstrzymać się od krytyki, oceniania, oskarżania, zrzucania winy i odpowiedzialności.

Czasem trudno pokonać kryzys samodzielnie. To nie wstyd przyznać się do bezsilności! Dobrym pomysłem może być skorzystanie z profesjonalnej pomocy i udanie się na terapię.

 

Udostępnij: