Relacje z teściową bywają różne i niestety nie zawsze układają się poprawnie. Jedno jest pewne, stosunki z matką partnera mogą mieć duży wpływ na funkcjonowanie związku. Kiedy relacja z teściową staje się toksyczna? Podpowiadamy, jak to rozpoznać.

Czy masz toksyczną teściową? 9 zachowań, które o tym świadczą

Pewne zachowania mogą wskazywać na to, że masz do czynienia z toksyczną teściową. Oto one:

Nadmierna kontrola

Jednym z zachowań toksycznej teściowej jest nadmierne kontrolowanie młodego małżeństwa i tego, co się dzieje w ich związku. Istnieje różnica pomiędzy troskliwym udzielaniem rad, a wpływaniem na życie pary. Choć teściowa może zasłaniać się wiedzą i zdobytym doświadczeniem życiowym, kontrolowanie małżeństwa syna nigdy nie jest zdrowym zachowaniem.

Wtrącanie się w małżeństwo

Toksyczne teściowe bez skrupułów wtrącają się w związek syna i nie widzą w tym nic złego. Bez skrępowania wypytują, jak młodej parze układa się w małżeństwie, sprawach intymnych, finansach, czy wychowywaniu dzieci. Nie szanują granic młodego małżeństwa, przez to żony często mają wrażenie, że żyją w trójkącie z własną teściową…

Wtrącanie się w wychowanie dzieci

Często zdarza się, że teściowe wtrącają się w wychowywanie dzieci lub zachowują się tak, jakby lepiej znały i rozumiały ich potrzeby. Oceniają i krytykują metody wychowawcze rodziców, nie dostosowują się do ich zasad i wprowadzają własne.

Udzielanie nieproszonych rad

Na dodatek teściowe często nieproszone udzielają na pozór życzliwych rad. Choć nikt ich o to nie prosi, są skarbnicą wiedzy i chętnie dzielą się życiowym doświadczeniem. Mogą też obrażać się, gdy się ich nie słucha lub nie wciela w życie ich wskazówek.

Nadopiekuńczość i wyręczanie

Teściowe bywają nadopiekuńcze i przekraczają bariery prywatności i intymności. Myślą, że robią dobrze, wyręczając małżeństwo we wszystkich obowiązkach. Tymczasem w ten sposób ograniczają samodzielne podejmowanie decyzji młodej pary.

Ciągłe krytykowanie

Inne toksyczne zachowanie teściowej to ciągła krytyka, a także niemiłe komentarze, czy uszczypliwe uwagi do żony, sposobu w jaki dba o męża, wychowuje dzieci i prowadzi dom. Teściowa często nie chce zaakceptować zmian i dostosować się do sposobu życia młodego małżeństwa.

Przekonanie o własnej nieomylności

Bywa, że toksyczna teściowa uważa, ze wszystko robi najlepiej i na każdym kroku to podkreśla, umniejszając przy tym swoja synową. Zachowuje się, jakby wszystko wiedziała, na dodatek uparcie trzyma się swoich przyzwyczajeń, twierdząc, że kiedyś coś robiło się inaczej.

Chęć dominacji i sprawowania rządów

Bywa, że toksyczna teściowa nie liczy się ze zdaniem i opinią synowej i jej nie szanuje. Wszystko robi po swojemu, nie przyjmuje żadnych uwag i jest głucha na prośby o zaprzestanie takich działań. Narzuca swoje zasady i wymaga ich respektowania, oczekuje, że młode małżeństwo dostosuje się do jej wymagań.

Wymaganie nieustannej uwagi

Zdarza się, że teściowa przesadnie narzuca się młodej parze. Wciąż narzeka na swój stan zdrowia, porzucenie przez dzieci, samotność, czy nieudolność powodowaną podeszłym wiekiem. Pragnie ciągłego zainteresowania jej osobą i uwagi. Często manipuluje synem, wywołując w nim poczucie winy.

ZOBACZ TAKŻE: Takich synowych teściowe po prostu nie znoszą!

Udostępnij:

Sklep