Kłótnie zdarzają się w każdym związku. Eksperci uważają, że jeśli prowadzą do oczyszczenia atmosfery i rozwiązania problemu, nie ma w nich nic złego. Są naturalne w relacji z drugą osobą, dlatego nie powinniśmy ich unikać, a nauczyć się konstruktywnie kłócić!
Kłótnie to nieodłączny element związku
Eksperci od związków są zgodni: kłótnie to nieodłączny element miłosnej relacji, czasem bardzo potrzebny. Nie ma w nich nic złego, pod warunkiem, że prowadzą do oczyszczenia atmosfery i rozwiązania problemu, a także są szczerą, otwartą dyskusją, wykluczającą przemoc i krzyki. Zdrowa wymiana odmiennych poglądów między partnerami, zakończona wyjaśnieniem ich, nie powinna negatywnie wpływać na relacje.
Konstruktywna kłótnia- czyli jaka?
Psychologowie są zdania, że kłótnia może być konstruktywna. Charakteryzuje ją zdrowa, szczera, otwarta dyskusją i wymiana odmiennych poglądów na dany temat, wykluczająca krzyki i przemoc.
Jak się kłócić z głową?
- Konflikty i spory najlepiej rozwiązywać na bieżąco. Nie odwlekaj ich, ponieważ to sprawi, że złość i gniew, będzie narastać i sprawy skomplikują się jeszcze bardziej. Jeśli pielęgnujemy urazy i trzymamy emocje w sobie, w przyszłości mogą wybuchnąć ze zdwojoną siłą.
- Naucz się wyrażać negatywne emocje, zamiast udawać, że ich nie ma. Długotrwałe tłumienie gniewu jest szkodliwe, udowodniono nawet, że zwiększa ryzyko zawału, nadciśnienia i choroby wrzodowej! Nie pozwól, by negatywne emocje w Tobie narastały, bo sam sobie tym szkodzisz.
- Podczas kłótni ustal zasady rozmowy. Pamiętaj, że kłótnia to nie monolog, tylko próba zrozumienia drugiej osoby i znalezienia kompromisu. Najlepiej dać każdemu z partnerów 5 minut na swobodną wypowiedź, a następnie zamienić się rolami. Dzięki temu przekażemy drugiej osobie wszystkie ważne dla nas kwestie i będziemy mieć szansę na wysłuchanie jej racji, bez przerywania i wtrącania.
- Podczas sporu trzymaj się ściśle przedmiotu sprawy. Nie wygarniaj przy okazji wszystkich wcześniejszych błędów, nie sięgaj też do odległej przeszłości, by udowodnić swoje racje.
- W kłótni staraj się unikać zwrotów: „Ty zawsze…”, „Ty nigdy…”, „Ty taki jesteś…’’, „Ty znów to zrobiłeś…”. Koncentruj się na swoich uczuciach i emocjach, mów otwarcie o tym, co Ci leży na sercu, z czym jest Ci źle, dlaczego jest Ci smutno. Mówiąc o emocjach, używaj komunikatów ‘ja’, bez krytykowania i oskarżania partnera.
- Kłóć się bez agresji i przemocy. Przeklinanie, krzyki i groźby to bardzo krzywdzące zachowania, które na pewno nie pomogą w rozwiązaniu konfliktu, a tylko niepotrzebnie go zaostrzą. Gdy czujesz, że emocje biorą nad Tobą górę, ochłoń i powróć do tematu, gdy się uspokoisz.
- Poszukaj konstruktywnego rozwiązania sporu, który zadowoli obie strony. Podczas szukania kompromisu warto wspólnie zastanowić się, z czego ty jesteś w stanie zrezygnować, a z czego partner, co ty możesz zmienić w sobie i swoich oczekiwaniach, a co on.
- Najważniejsze jest to, żeby po kłótni okazać gotowość do pogodzenia się z partnerem. Otwartość na przeprosiny, umiejętność wybaczenia to kluczowe kwestie w konstruktywnej kłótni.
ZOBACZ TAKŻE: Najgorsza w związku jest cisza… bez kłótni nie ma komunikacji?