Jak przewidzieć rozstanie? Można to zrobić już kilka miesięcy przed nim!

Rozstanie to jedno z najprzykrzejszych momentów w związku i niemalże każdy doświadczył go chociaż raz w życiu. Jak się okazuje rozpad związku można przewidzieć już trzy miesiące wcześniej. Naukowcy zauważyli pewną zależność…

  Według naukowców posty zamieszczane przez osoby w związku mogą świadczyć o tym, że zbliża się rozstanie. Po przeanalizowaniu budowy i użytych słów wpisów można zauważyć zbliżający się rozpad relacji. Wyniki badań zamieścili w Proceedings of the National Academy od Sciences.

  Przedstawiciele Uniwersytetu Teksańskiego w Austin poddali analizie 1 027 541 postów zamieszczonych przez 6803 użytkowników serwisu Reddit w dziale o rozstaniach.

  Badacze przeanalizowali komentarze na przestrzeni dwóch lat, które obejmowały okres przed rozstaniem, w trakcie, a także po rozstaniu. Jak się okazuje już pierwsze oznaki tego, że zbliża się rozpad związku można było zaobserwować już 3 miesiące przed jego nastąpieniem, natomiast jego skutki widać było w postach jeszcze pół roku po rozstaniu.

  Wydaje się, że nawet zanim ludzie staną się świadomi co do nadchodzącego rozstania, zaczyna ono wpływać na ich życie. Tak naprawdę nie zauważamy, ile razy używamy przyimków, artykułów lub zaimków, ale te słowa funkcyjne ulegają zmianie w sposób, gdy przechodzimy przez osobistą traumę, która może nam wiele powiedzieć o naszym stanie emocjonalnym i psychologicznym- wytłumaczyła Sarah Seraj, główna badaczka.

  Największe zmiany językowe w postach można było zauważyć u użytkowników w tygodniu rozstania, natomiast, tak jak już wspominaliśmy wyżej, proces ten trwał aż do sześciu miesięcy po rozstaniu. Zdarzało się jednak, że byli i tacy użytkownicy serwisu, który jeszcze przez rok od rozstania powracali na platformę i dzielili się swoimi przemyśleniami na temat rozstania.

  ZOBACZ TAKŻE: Czy warto ponownie walczyć o związek?

  Nie da się ukryć, że to dość zaskakujące badanie pokazało, jak działa nasza podświadomość. Chociaż wielu z nas nie spodziewa się rozstania w najbliższym czasie, jednak gdzie w podświadomości przeczuwamy rychły koniec naszego związku, co odzwierciedlają nasze słowa i zamieszczane przemyślenia.

  Udostępnij: