Kobiety po 40-tce coraz rzadziej chcą się kochać. Naukowcy zdradzili prawdziwy powód

Nie jest tajemnicą, że w pewnym wieku część kobiet traci zainteresowanie współżyciem i zwyczajnie kocha się dużo mniej z partnerem niż w młodszych latach. Sprawie postanowili przyjrzeć się naukowcy z London School of Hygiene & Tropical Medicine, Uniwersytetu w Glasgow, a także Uniwersytetu Londyńskiego. Z ich badań jasno wynika, dlaczego kobiety po 40 uprawiają coraz mniej seksu.

Z pozoru wydawać by się mogło, że wpływ na to, że kobiety po 40 roku życia rzadziej współżyją niż ich młodsze koleżanki, może mieć ich wiek, a także przechodzenie menopauzy, badania wykazy jednak, że czynniki te wcale nie są głównym powodem, dlaczego kobiety po 40stce kochają się mniej.

Naukowcy ze wspominanych wyżej uczelni postanowili przebadać ponad 2 tys. kobiet w przedziale wiekowym pomiędzy 40 a 59 rokiem życia. Z wywiadów przeprowadzonych z uczestniczkami badania jasno wynika, że około 1/3 kobiet nie współżyła w przeciągu ostatnich 30 dni, natomiast prawie aż połowa była nieusatysfakcjonowana swoim życiem seksualnym.

Dlaczego kobiety po 40 coraz rzadziej się kochają?

Z rozmów przeprowadzanych z ankietowanymi kobietami wynika, że głównym powodem, dla którego rzadziej współżyją, jest natłok obowiązków i stres, którego doświadczają.

To, czego nie udało się uchwycić w ankiecie, a co ilustrowały relacje kobiet, to ciężar presji wywieranej na kobiety w wieku średnim. Kobiety, z którymi przeprowadzono wywiady, opisywały swoje napięte harmonogramy i wyzwania związane z łączeniem życia rodzinnego, zawodowego i towarzyskiego.

Mówiły o trudnościach finansowych i związkowych, zmartwieniach o członków rodziny, jednoczesnych wymaganiach dzieci i starzejących się rodziców, z których oboje potrzebują pomocy i emocjonalnego wsparci – twierdzą naukowcy przeprowadzający badania

W porównaniu do tego, że wcześniej kobiety zdecydowanie szybciej zachodziły w ciążę, dziś nierzadko muszą jeszcze wychowywać dzieci. Dodatkowo dochodzą do tego obowiązki, które spoczywają na nich w opiece nad starzejącymi się rodzicami.

To problem, którego poprzednie pokolenie nie doświadczyło 

Natłok obowiązków sprawia, że kobiety nie myślą o zaspokajaniu swoich potrzeb seksualnych.

Kobiety są tak zajęte, że mają niewiele czasu lub energii na cieszenie się regularnym i satysfakcjonującym życiem seksualnym – argumentują badacze

Do tej pory niewiele badań uwzględniło poglądy kobiet, próbując zrozumieć zakres czynników wpływających na doświadczenia seksualne w średnim wieku. Spadek częstotliwości współżycia musi być osadzony w kontekście zmian społecznych, jak również indywidualnych okoliczności. Kobiety w średnim wieku są dziś często określane mianem "pokolenia kanapkowego" - wyszły za mąż i urodziły dzieci później niż poprzednie pokolenia, pracują i muszą łożyć zarówno na utrzymanie niepracujących dorosłych dzieci, jak i starszych rodziców. Jednocześnie muszą radzić sobie z pojawiającymi się problemami zdrowotnymi" - mówi prof. Kaye Wellings - główna autorka badania

Naukowcy przeprowadzający badania mają nadzieję, że ich wyniki uspokoją kobiety i uzmysłowią im, że nie różnią się niczym szczególnym od swoich rówieśniczek.

Mamy nadzieję, że wyniki badań będą uspokajające dla kobiet, pokazując im, że nie odstają od innych kobiet w podobnym wieku. Częstotliwość seksu ma niewielki związek z zadowoleniem z życia seksualnego, a intymność może być ważniejszym czynnikiem w określaniu dobrostanu seksualnego – dodają badacze

Zobacz także: „To intymniejsze niż poród” – Dużo kobiet nie chce tego robić w sypialni

Udostępnij: