Trauma relacyjna - jak jej unikać i czy można wyleczyć?

Trauma relacyjna jest jednym z najczęściej występujących typów traum, a jej wpływ na zdrowie psychiczne może być bardzo szkodliwy. Czym dokładnie jest trauma relacyjna, jakie są jej przyczyny i objawy oraz jak możemy jej uniknąć lub wyleczyć.

Czym jest trauma relacyjna?

Trauma relacyjna odnosi się do sytuacji, w których osoba doświadcza negatywnych doświadczeń emocjonalnych i psychicznych w wyniku trudności w relacjach z innymi ludźmi. Może to być spowodowane przez wiele różnych czynników, w tym przez zaniedbywanie, emocjonalne lub fizyczne nadużycia, a także konflikty rodzinne lub w miejscu pracy.

Przyczyny traumy relacyjnej

Przyczyny traumy relacyjnej są bardzo zróżnicowane. Wśród nich można wymienić:

 • Zaniedbywanie emocjonalne lub fizyczne
 • Przemoc fizyczna lub psychiczna
 • Konflikty rodzinne lub w miejscu pracy
 • Brak wsparcia ze strony rodziny lub przyjaciół
 • Utrata bliskiej osoby lub separacja

 

Objawy traumy relacyjnej

Objawy traumy relacyjnej są zwykle różne dla każdej osoby, ale mogą obejmować:

 • Problemy z nawiązywaniem lub utrzymywaniem bliskich relacji
 • Trudności z zaufaniem innym ludziom
 • Utrzymujące się uczucia lęku i depresji
 • Myśli samobójcze
 • Zaburzenia snu
 • Problemy z kontrolą emocji

Jak możemy uniknąć traumy relacyjnej?

Nie ma sposobu na całkowite uniknięcie traumy relacyjnej, ale można podjąć kroki w celu zminimalizowania ryzyka. Przede wszystkim warto starać się utrzymywać zdrowe relacje z innymi ludźmi, szukać wsparcia ze strony przyjaciół i rodziny oraz dbać o swoje emocje i potrzeby. Warto również szukać pomocy specjalisty, jeśli doświadczamy trudności emocjonalnych lub trudności w relacjach z innymi.

Jak leczyć traumę relacyjną?

Leczenie traumy relacyjnej wymaga czasu i zaangażowania. Warto zacząć od znalezienia specjalisty, który pomoże w rozpoznaniu i leczeniu problemów emocjonalnych. Następnie ważne jest, aby podjąć kroki w celu zminimalizowania wpływu traumy na życie. Można to zrobić poprzez terapię, ćwiczenia relaksacyjne, medytację, terapię zajęciową, jak również poprzez znaleźć również wsparcie w grupie wsparcia lub programach terapeutycznych. Ważne jest, aby zacząć działać i podjąć kroki w celu przezwyciężenia traumy relacyjnej, aby móc cieszyć się zdrowymi i szczęśliwymi relacjami z innymi ludźmi.

Trauma relacyjna może mieć poważny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i emocjonalne. Warto zdawać sobie sprawę z przyczyn i objawów traumy relacyjnej oraz podejmować kroki w celu uniknięcia jej lub wyleczenia. Szukanie wsparcia ze strony bliskich osób, terapeutów czy grupy wsparcia to kluczowe elementy w leczeniu traumy relacyjnej.

Zobacz także: Kto nie powinien mieć dzieci? Jak uniknąć dramatu?

Udostępnij: