Czym jest „wdowia choroba” – jakie są jej objawy i kogo dotyczy?

„Wdowia choroba” to określenie odnoszące się do emocjonalnych i fizycznych konsekwencji u kobiet, które doświadczają braku aktywności seksualnej. Choć nie jest to oficjalna diagnoza medyczna, brak życia intymnego może poważnie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie. Jakie konsekwencje ma dla zdrowia i samopoczucia?

Jak podkreśla dr Justyna Sołowiej-Chmiel, psycholożka i seksuolożka, potrzeby seksualne są równie ważne jak jedzenie, picie czy sen. Ich niezaspokajanie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Czym jest „wdowia choroba”?

„Wdowia choroba”, znana również jako zespół Kehrera, to termin używany do opisania skutków braku satysfakcji seksualnej u kobiet.

ZOBACZ TAKŻE: "Muszę odpuścić..." - Lewandowska w szpitalu! Przeszła operację!

Dr Justyna Sołowiej-Chmiel, specjalistka z Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth, wyjaśnia, że problem ten dotyczy nie tylko ciała, ale również sfery emocjonalnej.

Potrzeby seksualne są równie ważne jak jedzenie, picie czy sen - podkreśla ekspertka

Kiedy kobieta przez długi czas nie doświadcza satysfakcji w życiu intymnym, może zaczynać odczuwać:

  • rozdrażnienie

  • napięcie

  • agresję

Objawy te często przypominają te, które pojawiają się przy zespole napięcia przedmiesiączkowego.

Jakie są objawy tego zespołu?

Skutki „wdowiej choroby” zazwyczaj zaczynają się od problemów emocjonalnych. Kobiety z tym schorzeniem mogą stać się:

  • bardziej impulsywne

  • drażliwe

  • ich nastrój zmienia się w szybkim tempie

Jednak to tylko początek. Faza fizyczna objawów może obejmować bóle w dolnej części brzucha, plecach, świąd pochwy, a także trudności z miesiączkowaniem.

Wiele kobiet skrywa swoje prawdziwe emocje związane z niezaspokojonymi potrzebami seksualnymi, co może prowadzić do nasilenia objawów.

Warto jednak pamiętać, że takie dolegliwości nie zawsze wynikają z zespołu Kehrera. Ich przyczyny mogą być różne, w tym np. dyspareunia (ból podczas stosunku) czy żylaki odbytu.

Jakie kobiety najczęściej dotyka?

Choć „wdowia choroba” najczęściej dotyczy kobiet, które zrezygnowały z życia seksualnego, może także występować u tych, które pozostają w związkach, ale nie odczuwają satysfakcji z życia intymnego.

Zdjęcie Czym jest „wdowia choroba” – jakie są jej objawy i kogo dotyczy? #1

Wiele z nich nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji lub czuje wstyd, by szukać pomocy.

Problem ten nie dotyczy tylko kobiet. Mężczyźni również mogą doświadczać podobnych skutków, takich jak problemy z erekcją, obniżony poziom testosteronu czy pogorszenie jakości relacji z partnerką.

Gdzie zwrócić się z takim problemem?

Dr Sołowiej-Chmiel zwraca uwagę, że kluczem do radzenia sobie z „wdowi chorobą” jest odpowiednia terapia i otwarta rozmowa o problemach intymnych.

Istnieje wiele skutecznych metod poprawy jakości życia seksualnego, które warto omówić z ekspertem.

Niezaspokojone potrzeby seksualne to problem, który można rozwiązać, każda osoba zasługuje na pełne zadowolenie i realizację swoich pragnień.

Źródło zdjęć: Canva

Udostępnij: