Dzieci i nastolatki coraz częściej popadają w depresję. Ma to związek z trudnym okresem w jakim się znajdują, kształtowaniem się osobowości, obawą o przyszłość i nieustanną presją. Jak rozpoznać depresję u swojego dziecka?
- #1 Zaburzenia snu
- #2 Odżywianie
- #3 Utrata hobby
- #4 Niska samoocena
- #5 Odcinanie się od wszystkich
- #6 Problemy z koncentracją
- #7 Agresja
- #8 Mówienie o samobójstwie
#1 Zaburzenia snu
Jeśli nastolatek albo śpi po kilkanaście godzin dziennie i wciąż jest zmęczony, albo nie może sypiać nocą – warto mu się przyjrzeć. Zaburzenia snu często są jedną z pierwszych fizycznych objawów depresji.
#2 Odżywianie
Zmiana sposobu odżywiania również powinna zaniepokoić rodzica. Jeśli nastolatek nagle zaczął mieć niepohamowany apetyt, lub odwrotnie – przestał jeść, warto obserwować jego zachowanie.
#3 Utrata hobby
W wielu nastoletnim zainteresowania zmieniają się. Jeśli jednak dziecko przestało robić to, co kochało od zawsze i nie zamieniło tego na inne zainteresowania, być może dzieje się z nim coś nie tak. Depresja często objawia się brakiem ochoty na cokolwiek.
#4 Niska samoocena
Depresja objawia się również nieuzasadnioną, ciągłą samokrytyką. Taka postawa jest wyjątkowo destrukcyjna i potrafi negatywnie wpłynąć na psychikę człowieka.
#5 Odcinanie się od wszystkich
Urywanie znajomości, izolowanie się od świata, zamykanie się w swoim pokoju – są to pierwsze objawy depresji.
#6 Problemy z koncentracją
Nastolatkowie w początkowych stadiach depresji mają również problemy ze skupieniem się. To przekłada się na problemy w nauce, które jeszcze bardziej pogarszają samopoczucie dziecka.
#7 Agresja
Wywoływanie bójek w szkole lub kłótni w domu może być oznaką zamaskowanej depresji. Dziecko w ten sposób próbuje zwrócić uwagę na siebie, swoje problemy i samopoczucie. Warto pamiętać o tym, że nastolatek zazwyczaj nie jest świadomy swojej depresji i nie może zrozumieć, co się z nim dzieje.
#8 Mówienie o samobójstwie
Opowiadanie o samobójstwie, braku chęci do życia, czy kwestionowanie sensu życia również powinno postawić na nogi każdego rodzica.
Jeśli twoje nastoletnie dziecko przejawia kilka lub wszystkie z powyższych zachowań, warto przemyśleć sprawę, obserwować je, porozmawiać i przede wszystkim zasięgnąć porady specjalisty.
+