Dzieci i nastolatki coraz częściej popadają w depresję. Ma to związek z trudnym okresem w jakim się znajdują, kształtowaniem się osobowości, obawą o przyszłość i nieustanną presją. Jak rozpoznać depresję u swojego dziecka? 

#1 Zaburzenia snu

Jeśli nastolatek albo śpi po kilkanaście godzin dziennie i wciąż jest zmęczony, albo nie może sypiać nocą – warto mu się przyjrzeć. Zaburzenia snu często są jedną z pierwszych fizycznych objawów depresji.

#2 Odżywianie

Zmiana sposobu odżywiania również powinna zaniepokoić rodzica. Jeśli nastolatek nagle zaczął mieć niepohamowany apetyt, lub odwrotnie – przestał jeść, warto obserwować jego zachowanie.

#3 Utrata hobby

W wielu nastoletnim zainteresowania zmieniają się. Jeśli jednak dziecko przestało robić to, co kochało od zawsze i nie zamieniło tego na inne zainteresowania, być może dzieje się z nim coś nie tak. Depresja często objawia się brakiem ochoty na cokolwiek.

#4 Niska samoocena

Depresja objawia się również nieuzasadnioną, ciągłą samokrytyką. Taka postawa jest wyjątkowo destrukcyjna i potrafi negatywnie wpłynąć na psychikę człowieka.

#5 Odcinanie się od wszystkich

Urywanie znajomości, izolowanie się od świata, zamykanie się w swoim pokoju – są to pierwsze objawy depresji.

#6 Problemy z koncentracją

Nastolatkowie w początkowych stadiach depresji mają również problemy ze skupieniem się. To przekłada się na problemy w nauce, które jeszcze bardziej pogarszają samopoczucie dziecka.

#7 Agresja

Wywoływanie bójek w szkole lub kłótni w domu może być oznaką zamaskowanej depresji. Dziecko w ten sposób próbuje zwrócić uwagę na siebie, swoje problemy i samopoczucie. Warto pamiętać o tym, że nastolatek zazwyczaj nie jest świadomy swojej depresji i nie może zrozumieć, co się z nim dzieje.

#8 Mówienie o samobójstwie

Opowiadanie o samobójstwie, braku chęci do życia, czy kwestionowanie sensu życia również powinno postawić na nogi każdego rodzica.

Jeśli twoje nastoletnie dziecko przejawia kilka lub wszystkie z powyższych zachowań, warto przemyśleć sprawę, obserwować je, porozmawiać i przede wszystkim zasięgnąć porady specjalisty.

+

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img