Postanowienia noworoczne. Co zrobić, żeby ich dotrzymać?

W ostatnim dniu roku, zwłaszcza po toaście, gotowi jesteśmy uzdrawiać świat, a już na pewno walczyć z własną ułomnością. Jeśli postanowienia noworoczne mają mieć sens, trzeba wiedzieć, jak je składać i jak realizować.

Polityka małych kroków

Warto zacząć od drobnych spraw, małych celów. Takich, których łatwiej dotrzymać. Jeśli twoim celem jest regularne uprawianie sportu, zamiast postawić sobie za cel chodzenie na siłownię sześć razy w tygodniu, na początek spróbuj postawić sobie za cel dwie wizyty w tygodniu. Jeśli chcesz przejść na dietę, warto spróbować zastąpić deser czymś, co lubisz, a co jest bardziej zdrowe. Drobne kroki (tzw. cele krótkoterminowe) przybliżają do zrealizowania „głównego” postanowienia. Każdy drobny sukces da szansę na zbudowanie pewności siebie i poczucia, że jesteśmy w stanie dotrzymać postanowienia.

Pojedyncza zmiana

Niezdrowe zachowania, takie jak brak aktywności fizycznej, kupowanie zbyt wielu rzeczy, niezdrowa dieta itp. nazywane są w psychologii pokusami. Wielu badaczy samokontroli, z Royem Baumeisterem na czele uważa, że samokontrola jest jak mięsień. Może się wyczerpać, potrzebuje czasu na regenerację, można ją trenować i zwiększać. Baumeister uważa ponadto, że bardzo trudno jest nam opierać się więcej niż jednej pokusie w tym samym czasie, ponieważ samokontrola szybciej się „zużywa”. Teoria ta znalazła potwierdzenie w wielu badaniach, w związku z czym uznajemy, że warto jest przyjąć jedno postanowienie i pracować na zmianą jednego zachowania w danym czasie. Wówczas zwiększamy nasze szanse na sukces.

Jasność celu

Szczera i przemyślana odpowiedź na pytanie „Kim jestem”? pozwala właściwie skonstruować cel, do którego chcemy dążyć. Gdy mamy jasność, łatwiej jest nam podejmować realistyczne decyzje i planować dalsze działania w inteligenty sposób. Istnieje 5 podstawowych kwestii, które należy wyjaśnić, zanim rozpocznie się jakiekolwiek planowanie dotyczące zdrowia i treningu.

Wiara w siebie

Możemy snuć nawet najbardziej ambitne plany na przyszłość, ale im mniej wierzymy w siebie, tym nasze szanse na sukces maleją.

Kreowanie nowej, zdrowszej i sprawniejszej wersji siebie przypomina skok na główkę z wysokiego klifu: jeśli czujesz się niepewnie, najprawdopodobniej odbije się to na jakości Twojego skoku.

Skuteczne planowanie i zdobycie wspomnianej wyżej jasności to pierwszy krok do rozwinięcia wiary w siebie. Gdy przyświeca nam jasno sprecyzowany cel, łatwiej jest zrozumieć samych siebie i wsłuchać się w swoje wewnętrzne potrzeby.

Bardzo często zbyt dużą wagę przywiązujemy do swej obecnej sytuacji i nie potrafimy skupić się na tym, kim pragniemy się stać. Jak ujął to w swoich uniwersalnych zasadach znany pisarz Arnold Patent: „Powinniśmy przede wszystkim pogodzić się z tym, kim jesteśmy teraz, i pozwolić sobie być idealnymi w danym momencie”.

Bez względu na swoją sytuację na początku nowego roku, uczynimy sobie ogromną przysługę, godząc się z tym, jacy jesteśmy, zamiast się z tym zmagać, zamartwiać się czy narzekać. Wszelkie tego typu tendencje odwracają tylko uwagę od nowo obranego celu, sugerując jednocześnie brak wiary w powodzenie całego przedsięwzięcia.


Nie szukaj wymówek, by w pozwalać sobie na chwile słabości. Staraj się też konkretnie określać cel. Jeśli jest nim to, że będziesz oglądał mniej telewizji", to jak najbardziej to doprecyzuj. Ile godzin w tygodniu możesz/nie możesz spędzać przed telewizorem? Jeśli chcesz dać sobie dyspensę "od święta", ustal, co to "od święta" oznacza - co niedziela, a może dwa razy do roku?

Noworoczne postanowienia: Top 10

Jeśli nie macie jeszcze pomysłów na to, co chcecie zmienić z Nowym Rokiem, to mamy dla Was listę 10 propozycji.

- Zacznę się zdrowo odżywiać
- Pojadę w wycieczkę po Europie/świecie/Azji/Afryce itp.
- Będę oglądać mniej telewizji
- Nauczę się nowego języka
- Pozwolę sobie na relaks
- Zrzucę X kilogramów
- Rzucę palenie
- Zacznę chodzić do teatru
- Przeczytam 12 książek
- Oszczędzę pieniądze na...

Które z postanowień najbardziej Wam odpowiada? Trzymamy kciuki i życzymy wytrwałości!

+
Udostępnij: