Syndrom poniedziałku – jak sobie z nim radzić?

Syndrom poniedziałku, czyli powracający lęk przed pracą, może objawiać się zniechęceniem i negatywnym podejściem do obowiązków zawodowych, a w skrajnej postaci wywołuje takie objawy jak stres, bezsenność czy dolegliwości fizyczne.

Badania przeprowadzone przez amerykańskich specjalistów, dowodzą, że najmniej produktywnym dniem tygodnia jest właśnie poniedziałek. Już wtedy aż jedna trzecia pracowników odczuwa zmęczenie. Może to wynikać z faktu, że podczas weekendu pracą martwi się aż 65% badanych, a prawie połowa respondentów poświęca swój wolny czas w sobotę i niedzielę na bieżące sprawy zawodowe.

– Syndrom poniedziałku dotyczy nie tylko tak zwanych białych kołnierzyków, którzy kojarzą się z korporacyjnym wyścigiem szczurów. Coraz częściej lęk przed pracą odczuwają też pracownicy innych sektorów, jak np. nauczyciele, sprzedawcy czy pracownicy fizyczni – wyjaśnia Magdalena Pawłowska, konsultant HR24.com.pl – U niektórych może objawiać się jedynie narzekaniem na pracę i wyładowywaniem frustracji podczas spotkań ze znajomymi i na portalach społecznościowych, natomiast u innych przybiera postać poważnego zaburzenia zagrażającego zdrowiu psychicznemu i fizycznemu.

Jak się jednak okazuje, poniedziałek nie musi być najgorszym dniem tygodnia. Według badań przeprowadzonych przez Instytut Gallupa w Stanach Zjednoczonych nastrój w poniedziałek wcale nie jest taki zły porównując go z innymi dniami tygodnia. Przyczyną negatywnych odczuć jest to, że po wolnym weekendzie perspektywa powrotu do pracy nie wydaje się przyjemna. Negatywne emocje dodatkowo pogłębia pesymistyczne nastawienie.

Wykorzystaj niedzielę, uratuj poniedziałek. Co jest ważne?

Spędź idealny weekend

Masz wolne w sobotę i niedzielę? Pod żadnym pozorem nie pracuj – niech to będzie czas, który poświęcisz na regenerację, przyjemności i hobby. Wyśpij się i wstań później niż zwykle, potem zjedz dobre śniadanie i spędź czas z rodziną. Po południu zrób sobie przejażdżkę rowerową, a wieczorem zrób coś, na co zawsze brakuje Ci czasu: obejrzyj film, poczytaj, zajmij się swoją pasją. Nowy tydzień zaczniesz w lepszym nastroju i zdziałasz więcej!

Jeśli z kolei pracujesz zmianowo albo w weekendy, tym bardziej musisz pamiętać o prawidłowym wykorzystaniu wolnego czasu i odpoczynku od tematów związanych z pracą. W końcu syndrom poniedziałku nie musi być w poniedziałek i bez względu na dzień tygodnia dotyczy po prostu powrotu do pracy po krótszej przerwie.

Planuj – to zawsze pomaga

Na początku tygodnia rozpisz sobie obowiązki na cały dzień – dzięki temu łatwiej będzie Ci utrzymać wszystko w ryzach i unikniesz zaległości. Zachowaj spokój, nawet jeśli wokół chaos. Skup się na jednym zadaniu i zaczynaj zawsze od tego najtrudniejszego. Pamiętaj też o przerwach.

Popraw sobie poniedziałek

Wstań wcześniej i poczytaj do śniadania, wypij kawę, a po drodze do pracy kup sobie ciastko. Jeśli masz taką możliwość, pierwsze pół godziny poświęć na spokojne wdrażanie się w nowy tydzień.

Pamiętaj, że każdy popełnia błędy

Pomyłki zdarzają się wszystkim, nawet najlepszym i każdy może mieć gorszy dzień. Jeśli otrzymujesz konstruktywną krytykę, bierz ją pod uwagę, ale pamiętaj, że nikt nie jest idealny. Następnym razem swoje zadanie wykonasz lepiej.

+
Udostępnij: