Jak osiągnąć szczęście i pielęgnować dobry stan zdrowia psychicznego? Poznaj 19 wskazówek, dzięki którym poczujesz się spełniony, podniesiesz samoocenę i odnajdziesz sens życia. Pamiętaj, że zdrowa dusza to również zdrowe ciało.
- 1. Jak być szczęśliwym? Nigdy nie myśl i nie mów źle o samym sobie
- 2. Znaj te swoje cechy, które czynią cię kimś wyjątkowym, niepowtarzalnym, szczególnym
- 3. Żeby być szczęśliwym poznaj siebie
- 4. Myśl o dobrej przyszłości i nie pozwalaj, by znikała nadzieja
- 5. Chcesz być szczęśliwy? Dbaj o przyjaciół
- 6. Dystansuj się od ludzi, którzy źle na ciebie działają, i poszukuj takich, z którymi dobrze się czujesz
- 7. Bądź otwarty na nowe doświadczenia i nie unikaj zmian
- 8. Pielęgnuj poczucie humoru
- 9. Udzielaj się społecznie, bo to uśmierza lęk
- 10. Pielęgnuj pogodne spojrzenie na świat
- 11. Zawsze szukaj przyczyn swoich sukcesów w sobie
- 12. Pozwalaj sobie na leniuchowanie w rozsądnych granicach
- 13. Aby być szczęśliwym, słuchaj samego siebie
- 14. Porównuj się z osobami podobnymi do ciebie (żyjącymi w podobnym środowisku, o podobnej przeszłości, w podobnym wieku itd.)
- 15. Szanuj swoje ciało i dbaj o nie
- 16. Ubieraj się schludnie, tak aby sprawiać dobre wrażenie
- 17. Jeśli nie możesz sobie pomóc w jakiejś sytuacji, poszukuj wsparcia u przyjaciół lub fachowców
- 18. Nie pozwól, aby perfekcjonizm wziął nad tobą górę
- 19. Chcesz być szczęśliwy? Ucz się czerpać radość i zadowolenie z samego działania
Wydawać by się mogło, że zastosowanie wszystkich tych zaleceń, potrzebnych do osiągnięcia szczęścia, jest bardzo trudne. To jednak kwestia wprawy i przyzwyczajenia. Gdy będziemy często coś powtarzać, wytworzy się nawyk, który potem działa sam. Niestety, toksyczne myśli, postawy też utrwalają się na zasadzie nawyku.
1. Jak być szczęśliwym? Nigdy nie myśl i nie mów źle o samym sobie
Jeśli coś ci się nie udaje – poszukuj przyczyn w takich czynnikach, które w przyszłości można zmienić. Jeśli sam siebie krytykujesz, niech to będzie konstruktywna krytyka (co możesz zrobić następnym razem, aby się udało?). Np. jeśli nie zdałeś egzaminu, pomyśl: „Za mało się uczyłem” (to można zmienić), zamiast: „Za głupi jestem na te zadania”. Osoby depresyjne szczególnie często upatrują przyczyn swoich niepowodzeń w stabilnych i niezmiennych cechach osobowości: „Jestem beznadziejny, mam słaby charakter, jestem pechowcem, coś jest ze mną nie tak…”. Szukanie przyczyn porażek w cechach swojej osobowości sprawia, że człowiek czuje się bezradny i skazany na nieszczęście.
2. Znaj te swoje cechy, które czynią cię kimś wyjątkowym, niepowtarzalnym, szczególnym
Jeśli jesteś nieśmiały, to znaczy też, że potrafisz być dobrym słuchaczem, jeśli jesteś agresywny, to mógłbyś być dobrym sportowcem itd.
3. Żeby być szczęśliwym poznaj siebie
Badania pokazują, że jeśli ludzie znają samych siebie (np. swoje mocne i słabe strony), swoją przeszłość (także przodków), to najczęściej samych siebie lubią. Jasny i klarowny obraz własnej osoby podwyższa samoocenę.
4. Myśl o dobrej przyszłości i nie pozwalaj, by znikała nadzieja
Niepowodzenie jest często ukrytym dobrodziejstwem dla ludzi, którzy wyciągają z niego naukę. Jeśli porażki się pojawiają – przyznaj się do nich, wyciągnij z nich wnioski i idź dalej.
5. Chcesz być szczęśliwy? Dbaj o przyjaciół
Utrzymuj kontakty z ludźmi, z którymi możesz nawiązać bliskie, intymne więzi. Jeśli zwierzasz się bliskim osobom, dzielisz się z nimi swoimi smutkami i radościami, to budujesz swoją sieć wsparcia społecznego. Pojawia się też poczucie sensu życia. Wspieranie przyjaciół, małżonka, członków rodziny przynosi też psychiczne profity osobie, która tego wsparcia udziela.
6. Dystansuj się od ludzi, którzy źle na ciebie działają, i poszukuj takich, z którymi dobrze się czujesz
Pamiętaj, że w dłuższym okresie stajemy się podobni do tych, z którymi najczęściej przebywamy.
7. Bądź otwarty na nowe doświadczenia i nie unikaj zmian
Wyznaczaj sobie nowe cele. Aktywność i ciekawość świata jest zdrowa.
8. Pielęgnuj poczucie humoru
Psychoterapeuci wiedzą, że nawet najgorszy problem, z którego pacjent jest w stanie się pośmiać, jest w połowie rozwiązany. Życzliwy humor jest jednym z najzdrowszych mechanizmów obronnych, jakie psychika stosuje, by poradzić sobie z kłopotami. Ucz się śmiać z samego siebie. Szukaj komicznych aspektów swoich problemów. Pozwól sobie na ironizowanie z własnych wad.
9. Udzielaj się społecznie, bo to uśmierza lęk
Warto uczestniczyć w życiu społeczności (choćby internetowej) czy jakiejś organizacji. To pomaga poczuć się potrzebnym nie tylko sobie i rodzinie.
10. Pielęgnuj pogodne spojrzenie na świat
Człowiek ma prawo do własnego sposobu życia. I pamiętaj, że każdy wiek ma swoje blaski i cienie.
11. Zawsze szukaj przyczyn swoich sukcesów w sobie
Przypisuj sobie zasługi za szczęście i powodzenie. Dziel się z innymi ludźmi tym, że jesteś szczęśliwy. Jak powiedział Albert Schweitzer, niemiecki filozof i zdobywca Pokojowej Nagrody Nobla: „Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, gdy się ją dzieli”.
12. Pozwalaj sobie na leniuchowanie w rozsądnych granicach
Czerp też radość z tego, co lubisz robić. Przeznacz kilka minut dziennie na marzenia i „bujanie w chmurach”. Regularnie oddawaj się zajęciom, które pozwalają ci oderwać się od codziennych trosk. Dbaj o drobne przyjemności.
13. Aby być szczęśliwym, słuchaj samego siebie
Odczuwaj i wyrażaj swoje emocje, ale rób to tak, by inni nie czuli się z tego powodu winni.
14. Porównuj się z osobami podobnymi do ciebie (żyjącymi w podobnym środowisku, o podobnej przeszłości, w podobnym wieku itd.)
Osoby nieszczęśliwe porównują się często z kimś wyjątkowym, nieosiągalnym, żyjącym w zupełnie innych warunkach i przeżywają w związku z tym silne poczucie niższości.
15. Szanuj swoje ciało i dbaj o nie
Odżywiaj się zdrowo (jedz wiele jarzyn, owoców, produktów zbożowych, unikaj tłuszczu), uprawiaj regularnie ćwiczenia fizyczne lub dużo spaceruj. Wysypiaj się. Człowiek potrzebuje 7–8 godzin snu na dobę. Nie pal, nie używaj narkotyków i nie nadużywaj lekarstw. Alkohol pij bardzo umiarkowanie.
16. Ubieraj się schludnie, tak aby sprawiać dobre wrażenie
Ładny wygląd budzi sympatię innych ludzi i skłania do jej okazywania. Wygląd niechlujny może innych odstręczać, naraża też na nieprzychylne reakcje.
17. Jeśli nie możesz sobie pomóc w jakiejś sytuacji, poszukuj wsparcia u przyjaciół lub fachowców
Ludzie borykają się z cierpieniem od zawsze i wymyślono wiele sposobów radzenia sobie z nim. Nie wszystkie znasz, ale znają je inni.
18. Nie pozwól, aby perfekcjonizm wziął nad tobą górę
Nikt nie jest doskonały. Nie trzeba robić rzeczy w sposób idealny. Wystarczy „wystarczająco dobrze”.
19. Chcesz być szczęśliwy? Ucz się czerpać radość i zadowolenie z samego działania
Nie warto powtarzać sobie, że szczęście przyjdzie tylko po osiągnięciu celu. Czasem ważniejsze jest, aby iść do przodu, niż dojść do mety.
źródło: poradnikzdrowie.pl
+