Jak podnieść poczucie własnej wartości?

Nie da się ukryć, że każdy człowiek pragnie wysokiego poczucia własnej wartości. Jest to jeden z elementów szczęścia. Bez niego nie ma mowy o odnoszeniu sukcesów, radości z życia czy rozwijaniu pasji. Zaniżonej samoocenie towarzyszą zwykle negatywne emocje, takie jak wstyd, brak pewności siebie, smutek, żal, strach, etc. Pogłębiają one już i tak niskie mniemanie o sobie, co może prowadzić do autodestrukcyjnych zachowań.

1. Pielęgnuj wiarę w siebie

Wiara to sfera bardzo ważna w dziejach ludzkości. Niektórzy wierzą w jakieś bóstwo, inni w państwo, prawo lub społeczeństwo. Można jednak wierzyć w coś jeszcze: w siebie i swoje możliwości. Myślę, że to najlepszy rodzaj wiary, jaki może istnieć. Jest bardziej skuteczny od wiary religijnej – zamiast prosić o coś Boga, po prostu to robisz, ponieważ wierzysz w siebie. Osiągając taki stan, naprawdę nic nie będzie w stanie cię powstrzymać. Wszelkie marzenia możesz zrealizować. I choć czasami okoliczności uniemożliwią urzeczywistnienie planów, szybko zmodyfikujesz je w taki sposób, by jednak odnieść sukces.

Z kolei brak wiary w siebie, z pewnością zablokuje cię na dobre. Nie ma takiej opcji, żebyś mógł osiągnąć cokolwiek, jeśli będziesz wątpił w swoje siły i możliwości. Jak widzisz, stosunek do samego siebie jest bardzo ważny i nierozerwalnie łączy się z poziomem poczucia własnej wartości.

2. Otaczaj się pozytywnymi osobami

Pozytywna energia rozprzestrzenia się niczym światło w atmosferze lub woda w oceanie. Dostaje się wszędzie, gdzie tylko może. W tym celu potrzebuje jednak odpowiedniego nośnika. Co jest najlepszym nośnikiem pozytywnej energii? Ludzie. Tworzą oni (jako element twojego otoczenia) określone warunki do pracy i osobistego rozwoju. Jeśli większość twoich znajomych to osoby o negatywnym nastawieniu, właśnie takie środowisko będą dla ciebie tworzyć. Oczywiście zazwyczaj odbywa się to całkowicie nieświadomie.

Jeśli jednak zaczniesz spędzać czas z osobami o pozytywnym nastawieniu, sam w naturalny sposób przejmiesz przynajmniej część ich usposobienia. Sam zaczniesz myśleć lepiej na temat własnych szans, a więc i o samym sobie.

3. Rozwijaj swoje umiejętności

Dobrym sposobem na podnoszenie poczucia własnej wartości jest nauka i rozwijanie swoich umiejętności. Nie chodzi jednak o zdobywanie dyplomów i odbywanie kolejnych, certyfikowanych szkoleń. Chodzi o konkretne umiejętności. Zapewne posiadasz ich przynajmniej kilka. Być może nie zdajesz sobie z nich sprawy lub są słabo rozwinięte, ale na pewno je masz. Wykorzystaj to.

Rozwijanie własnych zdolności to proces, w którym można wyraźnie zauważyć postępy. Nic tak nie motywuje jak świadomość, że człowiek nauczył się właśnie robić coś, co jeszcze wczoraj wychodziło mu raczej kiepsko. Spróbuj sam, a zobaczysz, jak szybko wzrośnie twoja samoocena.

4. Rób to, co najbardziej lubisz

Każdy człowiek ma w swoim życiu rzeczy, które lubi robić. Pasje, zainteresowania albo po prostu przyjemności sprawiające, że życie jest piękniejsze. Im więcej czasu będziesz spędzać na robieniu takich rzeczy, tym lepiej będziesz się czuł. Cały twój organizm zacznie zachowywać się radośniej. Wypuści do krwioobiegu więcej endorfiny, dzięki czemu poczujesz się szczęśliwszy. Poza tym wykonywanie lubianych przez siebie czynności przywołuje pozytywne emocje i wspomnienia związane właśnie z tymi rzeczami.

Jest jeszcze jedna korzyść: jeśli jesteś dobry w wykonywaniu ulubionych zajęć i osiągasz w nich choćby umiarkowane sukcesy, będziesz niejako automatycznie podnosić swoją samoocenę. Czy nie jest naturalnym bycie dobrym w tym, co się lubi robić? W przeciwnym razie nie pałałbyś taką sympatią to tych rzeczy. Oto mamy więc chyba najprostszą receptę na podnoszenie poczucia własnej wartości: wykonywanie ulubionych zajęć.

5. Zmień sposób myślenia

Jednym z podstawowych kluczy do sukcesu jest zmiana sposobu myślenia. Oczywiście, nie zrobisz tego z dnia na dzień. To długotrwały proces obejmujący wiele pomniejszych zadań, które będziesz musiał wykonać. Krok po kroku zbliżysz się jednak do stanu całkowicie innego postrzegania rzeczywistości, w tym i siebie. Jeśli tylko nie poddasz się w pół drogi, z pewnością osiągniesz cel.

Zmiana sposobu myślenia wiąże się przede wszystkim z edukacją, którą określam mianem duchowej. Nie chodzi tutaj tylko o uczenie się nowych umiejętności, ale też o poznawanie natury rzeczywistości i rozumienie jej. Poza zgłębianiem samej wiedzy duchowej, musisz nauczyć się stosować ją w praktyce.

6. Skoncentruj się na określonych celach

Podnoszenie poczucia własnej wartości to proces rozłożony w czasie. Nie zmienisz swoich nawyków myślowych w jedno popołudnie. Nie wystarczy przeczytać kilku artykułów w Sieci, żeby rozkochać się w sobie (patrz punkt 10). Musisz rozpocząć pracę nad sobą, która najprawdopodobniej zajmie kilka tygodni, a nawet miesięcy. Co to oznacza? Po pierwsze, że musisz wykazać się cierpliwością. Po drugie, że trzeba będzie ułożyć jakiś plan działania. Dzięki niemu stworzysz listę konkretnych celów, zdobywanych krok po kroku.

To najlepszy sposób: wyznaczyć listę małych osiągnięć i realizować je – jedno po drugim. Nie tylko będziesz wyraźnie widział postępy, ale też twoja samoocena będzie rosła za każdym razem, ilekroć coś skreślisz z listy. Poza tym koncentrowanie myśli na ustalonych wcześniej celach sprawi, że łatwiej będzie ci je wizualizować.

7. Afirmuj myśli

Afirmacje to w psychologii sentencje stymulujące rozwój osobisty i wpływające na poziom samoakceptacji. Zazwyczaj polegają na powtarzaniu pozytywnych stwierdzeń na własny temat. Częste powtarzanie odpowiednich zdań ma prowadzić do identyfikowania się z ich treścią. W grę wchodzi tutaj znany mechanizm autosugestii, mający na celu podnoszenie poczucia własnej wartości.

Dzięki afirmacjom możesz łatwiej osiągać swoje cele. Pamiętaj tylko, żeby nie mylić afirmacji z marzeniami. To dwie całkowicie różne rzeczy. Afirmacja polega na wyobrażaniu sobie czegoś (czego pragniesz) jako posiadanego już teraz. Zamiast marzyć: "chcę być bogaty", afirmujesz: "jestem bardzo bogatym człowiekiem". To taki prosty przykład, mający zobrazować różnicę.

8. Wzmacniaj swoje siły

Każdy organizm ma granice wytrzymałości. Dysponujesz pewnym zasobem energii i nie zrobisz nic, co wymaga większej jej ilości. Pod koniec dnia jesteś wyczerpany i marzysz o wskoczeniu w pościel. Nie będziesz wydajnie pracował, jeśli jesteś zmęczony. Sukcesy będą przychodziły trudniej. Jeśli nie zadbasz o odpowiednią regenerację sił, twoje działania będą miały dość mizerne skutki. W dłuższej perspektywie może okazać się, że nic ci się nie udaje. Nie dlatego, że brakuje umiejętności. Po prostu jesteś zbyt słaby.

Kiedy ja mam wykonać jakąś ciężką pracę, zaczynam od... odpoczynku. To może się wydawać dziwne, ale tak właśnie robię. Każdą swoją pracę zwykle zaczynam od jakiejś czynności relaksującej. Na przykład czytam artykuł na ulubionej stronie www albo idę na spacer z psem. W ten sposób zbieram siły na wykonanie zadania. W ciągu całego dnia dbam o to, by odpoczywać w regularnych odstępach czasu. Robię sobie krótkie przerwy, dzięki czemu regeneruję siły. Praca idzie mi o wiele lepiej niż kolegom z biura. I wszyscy się dziwią, jak ja to robię.

9. Nie porównuj się z innymi

Poczucie własnej wartościJestem pewien, że w swoim życiu znajdziesz kogoś (i to nie jedną osobę), kto będzie lepszy od ciebie. Bardziej utalentowany, odważniejszy, inteligentniejszy, wytrwalszy w dążeniu do celu... Patrząc na tę osobę, możesz zacząć wątpić we własne siły. To nieuniknione. Kiedy najlepszy przyjaciel osiągnie lepszy wynik na egzaminie, poczujesz się głupszy od niego. Kiedy twoja koleżanka zacznie robić karierę w branży, o której sam od dawna marzysz, zwątpisz w swoje kompetencje. I tak dalej...

Jeśli kiedykolwiek tak się czułeś, zacznij robić coś przeciwnego: nie porównuj się z innymi. To co, że niektórzy są lepsi od ciebie? Zapewne znajdą się też gorsi, ale to też nie powinno mieć znaczenia. Liczy się tak naprawdę tylko to, co ty o sobie myślisz i jaki jesteś we własnych oczach.

+

Udostępnij: