8 inspirujących cytatów cenionego psychologa Carla Junga

Rad i przepisów na życie jest bardzo dużo. Od wieków filozofowie i myśliciele zastanawiali się nad sensem życia i istoty jakim jest człowiek. Niektóre z nich warte są przemyślenia i być może będą warte zastosowania ich w swoim życiu. Sprawdź propozycje cenionego szwajcarskiego psychologa Carla Junga.

Najważniejsze osiągnięcia ludzi to wiara, nadzieja, miłość i rozeznanie

Uważał, że energię jaką ludzie poświęcają, aby żyć na coraz lepszym poziomie, powinna być bardziej ukierunkowana na wnętrze człowieka. Wolnym człowiekiem można zostać jedynie po zrozumieniu swojej własnej natury.

Wszystkiego jest kwestią postrzegania rzeczy

To, co kształtuje człowieka, to jego doświadczenia oraz aspiracje. Dlatego też każdy będzie postrzegał różne sytuacje w inny sposób. Ważne jest, aby zrozumieć dlaczego przyjmujemy taką, a nie inną postawę w danej sytuacji.

Człowiek potrzebuje drugiej osoby

Carl uważał, że każdy potrzebuje drugiej osoby, aby dzielić się swoimi złymi i dobrymi chwilami. Wierzył, że samotność da się pokonać, jeśli będziemy mieli obok siebie osobę, która będzie nas doskonale rozumieć.

Jestem taki, jaki chcę być

Otoczenie ma ogromny wpływ na człowieka, ale poznanie swoich wad, słabości i braków pozwoli na udoskonalenie samego siebie oraz będziemy mogli sami zadecydować kim chcemy być w życiu.

Żadna życiowa rada nie będzie dla każdego idealna

Każdy prowadzi swoje, odmienne życie. Nie zawsze nasze sprawy będą szły w parze ze sprawami innych. Nie można siebie porównywać z innymi i każdy powinien iść własną drogą.

Prawdziwe szczęście składa się ze złych chwil

Nie można prowadzić szczęśliwego życia, jeśli nie spotkały nas żadne przykrości i problemy. Uważał, że bez złych momentów, złości, smutków i zmartwień człowiek nie jest w stanie czerpać szczęścia z życia.

Słuchaj serca

Jung wierzył, że serce zna odpowiedzi na wiele pytań. To człowiek boi się zaufać i wsłuchać się w nie. Nie raz serce jest w stanie powiedzieć nam, czy znajdujemy się na odpowiedniej drodze.

Akceptacja sytuacji, aby ją zmienić

Carl uważał, że na początku należy dokonać analizy sytuacji i ją zaakceptować, a następnie dążyć do jej zmiany. Świadomość o zaistniałej sytuacji pozwoli na dokonanie rozsądnych i przemyślanych kroków.

+
Udostępnij: