Jako że w społeczeństwie mamy bardzo dużo ludzi, ciężko jest ocenić - nawet na podstawie podręczników - kto jest, a kto nie jest zrównoważony psychicznie. Nie wynika to z braku znajomości psychologii lub nauki. Ludzie po prostu zawsze zakładali i będą zakładać maski. Istnieje mimo wszystko parę cech, które niezależnie od autoprezentacji są od razu widoczne - definiują jednostkę zrównoważoną emocjonalnie.

Nie obraża się bez powodu 

Osoba zrównoważona emocjonalnie nigdy nie będzie obrażała się bez powodu. Jest tak, gdyż uważa ona, że nie warto tracić swojej energii psychicznej na małe rzeczy, które i tak nie mają dużego wpływu na jej życie. Zdarza się tak chociażby podczas spotkań towarzyskich, gdzie poprzez tę cechę damy radę dostrzec personę zrównoważoną. 

Rzadko się stresuje

Osoba zrównoważona emocjonalnie może sprawiać wrażenie, iż do wszystkiego podchodzi z dystansem - nie okazuje zainteresowania nawet najtrudniejszymi sprawami. Nie wynika to jednak z tego, iż jest lekkoduchem, ona po prostu panuje nad swoimi emocjami - w tym nad stresem. 

Ciężko zobaczyć ją w smutnym nastroju 

Smutek lub płacz - tego nie zobaczymy po osobie stabilnej psychicznie. Nie dlatego, że jest ogarnięta znieczulicą emocjonalną. Po prostu nie lubi ona okazywać negatywnych emocji, ponieważ pochłaniają one masę jej energii. Nawet kiedy gotuje się w środku z żalu, nie będzie w stanie tego okazać. 

Trzyma nerwy na wodzy 

Odnosi się to, do nie obrażania się bez powodu. Szerzej ujmując jednak problem, osoba zrównoważona psychicznie, nawet gdy będzie bardzo zdenerwowana czy wręcz wściekała, nie da po sobie tego poznać - zostanie to stłumione. 

Dyskutuje empatycznie i rozważnie 

Osoba stabilna emocjonalnie nie będzie rzucać się innym do gardła za to, iż powiedzieli oni coś niezgadzającego się z jej opinią. Wszelkie argumenty przyjmie na chłodno oraz wytłumaczy swój punkt widzenia - stanowisko w sprawie. 

Dyskutowanie z taką osobą to gwarancja, że pojedynek na argumenty odbędzie się bez zbędnych potyczek słownych lub emocjonalnych. 

B.J 

Udostępnij:

Sklep