Te cechy świadczą o tym, że jesteś dorosłym dzieckiem alkoholika

Chociaż dorosłe życie dzieci alkoholików może wydawać się całkiem normalne, to niewiele osób, które w swoim dzieciństwie doświadczyło problemów z nałogiem swoich rodziców, zdaje sobie sprawę, jak ten fakt wpłynął na ich aktualne życie. Poznaj sygnały, które mogą świadczyć o tym, że borykasz się z syndromem dorosłego dziecka alkoholika.

  Poniżej przedstawiamy osiem sygnałów, które określają dorosłe dziecko alkoholika. Wiele osób nie zdaje sobie sprawę z tego, jak obecność alkoholu w rodzinie może wpłynąć na późniejsze życie dziecka.

  Zdjęcie Te cechy świadczą o tym, że jesteś dorosłym dzieckiem alkoholika #1

  Niska samoocena

  Osoby, które miały do czynienia z alkoholizmem któregoś z rodziców zwykle mają bardzo niską samoocenę i cechują się brakiem pewności siebie. Są dla siebie niezwykle krytyczne i wiecznie potrzebują aprobaty innych.

  Obojętność wobec siebie

  Nie zastanawiają się nad tym, co czują, tylko co powinny czuć. Wolą zadowolić innych niż siebie samych, nawet jeśli staje się to kosztem ich samych.

  Poczucie winy

  W momencie, gdy robią cos dla siebie odczuwają poczucie winy. Żyją w przekonaniu, że dbanie o siebie samych jest egoistyczne. W momentach porażki zawsze winią o to siebie, nigdy nikogo innego.

  Unikanie konfliktów        

  Za wszelką cenę starają się unikać konfliktów. Nie lubią kłótni i krzyków, dlatego często podporządkowują się innym.  

  Chęć przypodobania się innym

  Chcą być lubiani i akceptowani dlatego często decydują się na coś, co jest wbrew ich woli, byleby przypodobać się innym.

  Brak przyjemności

  Nie pozwalają sobie na przyjemności. Uważają, że w życiu najważniejsza jest praca, a relaks i zabawa im się nie należy.

  Tkwienie w toksycznych relacjach

  Pozostają w związkach, w których są nieszczęśliwe. Gdy partner ich rani, zdradza bądź w inny sposób wpływa toksycznie, uważają, że to ich wina. Boją się zmian, gdyż uważają, że nikt inny ich nie pokocha.

  Brak umiejętności doprowadzenia czegoś do końca

  Mają problem z doprowadzeniem swoich celów do końca. Szybko się poddają i nie walczą o swoje.

  ZOBACZ TAKŻE: Jak rozpoznać toksycznego rodzica

  Udostępnij: