6 rzeczy, o których ludzie z depresją nigdy nie mówią…

Depresja zakłóca codziennie funkcjonowanie, uniemożliwia naukę, pracę, odbiera apetyt, sen i całą radość życia. Depresja nie zawsze daje typowe objawy, jednak tych, którzy na nią chorują łączy jedno: czują się samotni, nierozumiani, przytłoczeni życiem i nigdy nie mówią o pewnych rzeczach….

Objawy depresji są różne, lecz chorych łączy jedno

Depresja to najczęściej występujące na świecie zaburzenie psychiczne, choruje na nią około 350 milionów osób, a u kobiet pojawia się nawet dwa razy częściej niż u mężczyzn. Ta choroba atakuje nie tylko umysł, ale także i ciało. Nie zawsze daje typowe objawy, jednak tych, którzy na nią chorują łączy jedno: czują się samotni, nierozumiani, przytłoczeni życiem i nigdy nie mówią o pewnych rzeczach…

O tym ludzie z depresją nigdy nie mówią…

Największym wrogiem chorego jest jego umysł

Depresja to choroba duszy, a największym wrogiem chorego jest jego umysł. Osoby z depresją toczą  nieustanną walkę w swoim wnętrzu. Głos, który ich rozdziera, jest w ich umyśle, jest wszędzie i zawsze: w każdej minucie, każdego dnia i w każdym miejscu. Nie ma od niego ucieczki…

Chory porzuca to co kocha najbardziej

Chory nie znajduje już radości w tym, co zwykle sprawiało mu przyjemność. Porzuca tych których kocha i ceni, izoluje się i odsuwa od bliskich. Traci zainteresowanie swoją pracą, życiem osobistym, hobby, a nawet przyszłością. Nic już go nie cieszy, coraz bardziej się pogrąża w chorobie.

„Nie martw się”– to wcale nie pomaga

"Głowa do góry" , "nic się nie stało", „weź się w garść” to popularne komunikaty, którymi staramy się podnieść na duchu innych. Jednak takie słowa wcale nie pomagają, a wręcz mogą zaszkodzić, szczególnie tym, którzy mierzą się z depresją…

Czasem ucieczka brzmi, jak jedyne wyjście

Ucieczka od emocji, uczuć, bólu i choroby czasem wydaje się jedynym wyjściem. Najlepszą opcją do rozważenia staje się „nie bycie tutaj”… Szczególnie, gdy depresja zaciemnia rzeczywistość, odbiera energię i chęć do życia oraz nadzieje na przyszłość.

Nie istnieje magiczna tabletka, która zatrzyma chorobę

Leki i terapia mogą pomóc i przynieść ulgę, nie ma jednak cudownego środka, który sprawi, że jutro osoba cierpiąca na depresję obudzi się zdrowa. Jedna tabletka może pokonać ból głowy, kilka przeziębienie, jednak walka z depresją to proces, który czasem trwa wiele lat….

Depresja nie jest wyborem

Dlaczego nie możesz się uśmiechnąć i przestać zamartwiać? Takie podejście innych do osób cierpiących na depresję jest bardzo krzywdzące. Depresja jest chorobą psychiczną, nie wyborem, a każdy człowiek który się z nią zmaga, gdyby tylko mógł, dokonałby innego.

Udostępnij: