Te trzy rzeczy dzieją się, gdy mówisz dziecku „przepraszam”

Wychowanie dzieci jest nie lada wyzwaniem. Nikt nie dostaje gotowej instrukcji obsługi z chwilą przyjścia malucha na świat. Z tego powodu zdarza się, że rodzice popełniają pewne błędy. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że potrafią się do nich przyznać i co najważniejsze, za nie przeprosić. Oto co się dzieje, gdy mówisz dziecku „przepraszam”!

Każdy z nas popełnia błędy

Wychowywanie dzieci jest złożonym procesem i wymaga od rodziców wiele pracy. Czasami mimo najlepszych chęci zdarza się, że popełniają pewne błędy. To całkowicie naturalne i nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że potrafią się do nich przyznać i co najważniejsze, za nie przeprosić.

Najważniejsze to umieć za nie przeprosić!

Mówienie dziecku „przepraszam” jest bardzo ważną częścią procesu wychowania. Wpływa na jego prawidłowy rozwój emocjonalny i społeczny. To nie wszystko! Dowiedz się, jakie rzeczy dzieją się, gdy mówisz swojemu dziecku to ważne słowo.

To się dzieje, gdy mówisz dziecku „przepraszam”

Uczysz je, jak przepraszać

Mówiąc dziecku „przepraszam” przede wszystkim uczysz je, jak to robić. Dzieci zwracają uwagę na to, jak się zachowujemy, reagujemy i jak się zwracamy do nich i do innych ludzi. Uczą się przez obserwację i naśladują to co robimy. Zatem jeśli  nigdy nie przepraszasz swojego dziecka, ono także nie będzie potrafiło tego robić. Nigdy nie przyzna się do błędu, nie wyciągnie z niego wniosków, ani nie poprosi o wybaczenie innych.

Uczysz je brać odpowiedzialność

Gdy potrafisz szczerze przeprosić, uczysz swoje dziecko, że ważne jest, aby wziąć odpowiedzialność za swoje słowa i działania. Pokazujesz mu, że jego czyny rodzą pewne konsekwencje, z którymi musi się zmierzyć. To bardzo ważne, żeby miało tego świadomość!

Uczysz je zaufania

Przepraszając swoje dziecko, uczysz je tego, że może Ci zaufać w każdej sytuacji. Dzięki temu łatwiej będzie mu kiedyś zwrócić się do ciebie z problemami, albo z sytuacją, kiedy to ono podejmie złą decyzję, popełni błąd i będzie potrzebowało twojej pomocy.

ZOBACZ TAKŻE: 12 zdań, które powinno się wypowiadać na głos, ale się boimy.

Udostępnij: