„Lustereczko powiedz przecie…”: najpopularniejsze lustrzane przesądy

Lustro to niepozorny przedmiot, który znajduje się w każdym domu. Nie zawsze było wyłącznie przedmiotem codziennego użytku. Dawniej wierzono, że rozbite przyniesie pecha, można zobaczyć w nim odbicie nie tylko samego siebie lub, że jest portalem do innego świata. Oto najpopularniejsze przesądy związane z lustrami!

  Ponad połowa Polaków wierzy w przesądy!

  Czarny kot, piątek trzynastego czy czterolistna koniczyna… To nie wszystkie zabobony, w jakie wierzą Polacy. Jedne z popularnych przesądów dotyczą luster! Według badań CBOS, co drugi Polak przyznaje się do wiary w magiczną siłę przedmiotów lub zachowań. Polacy najczęściej wierzą w pozytywne przesądy, przynoszące szczęście i pomyślność, a nieco rzadziej w pechowe symbole.

  Wielka moc lustra

  Choć wydawałoby się, że lustro jest zwyczajnym przedmiotem codziennego użytku, to dawniej uważano, że jest w nim coś tajemniczego, a wręcz magicznego. Niektóre przesądy mówiły o tym, że rozbite może przynieść aż siedem lat nieszczęścia, a inne, że w pewnych sytuacjach możemy ujrzeć w nim odbicie diabła… Przedstawiamy najbardziej znane przesądy związane z lustrami!

  Rozbite lustro to siedem lat nieszczęścia

  Jeśli lustro w twoim domu jest odbarwione, pęknięte, zarysowane, czy w jakikolwiek sposób uszkodzone, lepiej się go pozbądź. Wiele osób uważa, że rozbite lustro oznacza siedem lat nieszczęścia. Już w starożytności wierzono, że odbity w lustrze wizerunek człowieka zawiera w sobie część jego duszy. Dlatego jego zniszczenie, powoduje także zniszczenie duszy.

  Nigdy nie kupuj zabytkowych luster

  Powszechnie uważa się, że lustra absorbują z otoczenia zarówno dobrą, jak i złą energię. Dlatego nie powinno kupować się zabytkowych luster do domu. Jego tafla byłaby świadkiem dawnych kłótni, sporów, złych emocji, a wszystkie te odczucia zostałyby przeniesione do nowego domu, wprowadzając chaos w życie mieszkańców. 

  Zakryte lustro a dusza zmarłego

  Dawniej w domu, w którym ktoś zmarł istniał obowiązek zakrywania wszystkich luster. Odsłaniano je dopiero, gdy nieboszczyk opuszczał dom. Ludzie wierzyli bowiem, że dusza ludzka nie odchodzi w zaświaty od razu, a przez jakiś czas krąży po domu i mogłaby ukazać się komuś w zwierciadle. Osoba, która zobaczyłaby w lustrze zmarłego, także mogłaby w niedługim czasie przenieść się w zaświaty.

  ZOBACZ TAKŻE: Znaki świadczące o tym, że zmarli chcą nawiązać z nami kontakt!

  Zbyt częste przeglądanie się w lustrze zwiastuje kłopoty

  Wierzono, że zbyt częste przeglądanie się w lustrze może uczynić człowieka próżnym. Dlatego pilnowano, by dzieci i młode kobiety nie oglądały swoich odbić w zwierciadle. Bezwzględny zakaz przeglądania się w lustrach dotyczył także niemowląt przed ukończeniem pierwszego roku życia, ponieważ mogłyby zobaczyć w nim złe, demoniczne istoty.

  Lepiej nie umieszczaj lustra w sypialni

  Wierzy się, że lustro umieszczone w sypialni może przynieść pecha wszystkim mieszkańcom domu. Na dodatek przebudzenie w nieodpowiednim momencie i przejrzenie się w lustrze, mogłoby skutkować zobaczeniem własnej duszy i narażeniem jej na wieczną tułaczkę lub zamknięcie jej na zawsze w zwierciadle.

  Zgodnie z zasadami feng shui lustro nie powinno odbijać wizerunku śpiącego człowieka. Gdy na dodatek odbija małżeńskie łoże oraz drzwi do pomieszczenia, doprowadzi do problemów w związku i pracy.

  Udostępnij: