Nowy wiek emerytalny w Polsce? Jest stanowcza decyzja!

Rząd zdecyduje się na wprowadzenie nowego wieku emerytalnego w kolejnych latach? W tym momencie szybko ucina się na ten temat wszelkie spekulacje, które są elementem przedkampanii wyborczej. Są jednak dostępne informacje dot. waloryzacji emerytur w lata 2024-2025. Głos ws. podwyższenia wieku emerytalnego zabrała minister.

Ile wyniesie emerytura w 2023 roku?

Seniorzy w kwietniu 2023 roku otrzymają większe przelewy z racji otrzymania tzw. „trzynastki”. W maju natomiast zdecydowana większość emerytów otrzyma już podstawowe świadczenia. A co z wiekiem emerytalnym w naszym kraju? Czy ze względu na niekorzystne czynniki demograficzne rząd zdecyduje się go wydłużyć?

Wiek emerytalny w Polsce

Podczas konferencji prasowej minister rodziny Marlena Maląg i prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska musiały zmierzyć się z pytaniem odnośnie przyszłości wieku emerytalnego w naszym kraju. Padło na niej pytanie, kiedy nastąpi konieczność podniesienia wieku emerytalnego ze względu na złe czynniki demograficzne.
Jak mogliśmy usłyszeć z ust Marleny Maląg, przejście na emeryturę po osiągnięciu odpowiedniego wieku powinno być dla każdego obywatela świadomym wyborem, a nie przymusem. Minister rodziny podkreśliła także, że nie po to rząd zachęca do dłuższego pozostania na rynku pracy. Na przykład podała PIT O dla seniorów. Jak również podkreśliła, w najbliższym czasie w tej kwestii nic nie powinno się zmienić.

Nie po to przywracaliśmy wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn), aby teraz pracować nad jego wydłużeniem - powiedziała szefowa MRiPS.

Warto podkreślić, że to właśnie w obecnym roku miała miejsce rekordowa waloryzacja emerytur. Skutkowało to podwyżką świadczeń o co najmniej 250 zł. Najniższa emerytura wzrosła do 1588,44 zł.
W 2024 roku prognozy dot. waloryzacji emerytur mówią, że seniorzy ponownie będą mogli się spodziewać ich wzrostu o nawet 10,19%. Natomiast w 2025 roku waloryzacja ma spadać ze względu na przewidywany w kolejnych latach spadek inflacji.

Jak podaje portal strefabiznesu.pl, sugerowana waloryzacja w kolejnych latach spowoduje, że seniorzy otrzymujący obecnie emeryturę w kwocie 1588,55 zł brutto mogą liczyć na wzrost swojego świadczenia na kwotę 1750,30 zł brutto od 1 marca 2024 roku.

ZOBACZ TAKŻE: Najniższa krajowa w 2024 roku- wiemy, ile może wynosić!

Udostępnij: