Pracodawców czekają spore zmiany. Ministerstwo wprowadza je właśnie 23 maja

Od 23 maja pracodawców czekają zmiany w wydawaniu świadectw pracy. Są zobowiązani do korzystania z nowego wzoru. Na nowym świadectwie pracy widoczne muszą być dodatkowe informacje. Jakie jeszcze zmiany związane są z nowym wzorem świadectwa pracy?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opracowało nowy wzór druku świadectwa pracy. Umieszczony został on w Rozporządzeniu MPiPS z dnia 11 maja 2023 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy (Dz.U. 2023 poz. 912).

Zmiany obowiązują już od 23 maja 2023 roku i to właśnie od tego dnia pracodawcy wystawiający pracownikom świadectwa pracy, zobowiązani są do przestrzegania nowego rozporządzenia, w związku z którym świadectwa pracy wystawiane mają być już na innym wzorze.

Nowy wzór Świadectwa Pracy

Świadectwo pracy, które od 23 maja obowiązuje pracodawców, dostosowane jest do nowelizacji Kodeksu pracy.

Kluczowymi zmianami, które dotychczas nie były uwzględnione na świadectwie pracy, jest wprowadzenie na wzorze dokumentu ilości dni wykorzystanych przez pracownika na urlop opiekuńczy, zwolnienie z pracy z tytułu wskazanych okoliczności na wniosek pracownika w wymiarze nie większym niż dwa dni oraz ilość dni wykorzystanych na pracę zdalną.

Czego dotyczą zmiany w świadectwie pracy?

- urlop opiekuńczy od niedawna z wymiaru 2 dni w roku kalendarzowym zwiększony został do 5 dni. Pracownik może skrzystać z niego w celu opieki nad członkiem rodziny lub osobą zamieszkującą to samo gospodarstwo domowe. Urlop opiekuńczy dotyczy wyłącznie opieki nad inną osobą ze względów medycznych.

- zwolnienie od pracy z powodu działania sił wyższych. Pracownik może skorzystać z dni wolnych w wymiarze 2 dni w roku kalendarzowym w wypadku zaistnienia konkretnych okoliczności o charakterze osobistym.

- Ilość dni wykorzystanych przez pracownika na okazjonalną pracę zdalną - maksymalnie 24 dni w roku kalendarzowym.

Nowy wzór świadectwa pracy znaleźć można bezpośrednio Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej -> LINK

Zobacz także: Najniższa krajowa w 2024 roku- wiemy, ile może wynosić!

Udostępnij: