Na czym w rzeczywistości polega empatia?

O empatii każdy słyszał, ale nie wszyscy mają świadomość na czym dokładnie ona polega. Nie każdy wie, jak okazuje się empatię i nie każdy wie, jak ją odbierać. Cecha ta nie jest tak łatwa, jak może się wydawać. Na czym w rzeczywiście polega empatia?

Empatię dzieli się na trzy stopnie

1) emocjonalna – czuję twoje cierpienie

2) poznawcza – rozumiem cię

3) współczująca – wiem dlaczego cierpisz i jestem po to, żeby ci pomóc

Empatia emocjonalna

Polega na dzieleniu uczucia, ale też sprawia, że nie ocenia się drugiej osoby. Idealnym przykładem jest moment, kiedy wracasz do domu po ciężkim dniu i nie masz ochoty na nic innego, niż ciepła kąpiel i odpoczynek na kanapie. Zmęczenie sprawia, że masz ochotę płakać. W tym momencie twoja druga połówka oznajmia, że wie co czujesz i jest mu/jej przykro z tego powodu, ale za dużo bierzesz na swoje barki, nie możesz być za wszystko odpowiedzialny/a, musisz potrafić się postawić. Pojawia się „ale”, które jest oceną. Nie sprawia to, że osoba zmęczona czuje się lepiej. Doszło do empatii emocjonalnej, ale w mało praktyczny sposób. W tym momencie każdy szuka współczucia, które przyniesie ulgę.

Empatia poznawcza

Kiedy osoba jest w stanie zrozumieć drugą osobę, to nie może doprowadzić do utraty swojej perspektywy. Niektóre osoby są za bardzo empatyczne, co wcale nie oznacza, że jest to coś złego, a przez to ich ocena sytuacji się zmienia. Ważne jest, żeby zrozumieć emocje drugiej osoby i dzielić je między sobą, ale należy zachować pewną perspektywę. Empatia powinna wspierać i prowadzić do polepszenia sytuacji. Kiedy osoba przez swoją empatię zatapia się w emocjach drugiej osoby i traci jasny pogląd sytuacji, może jedynie pogorszyć stan emocjonalny.

Empatia współczująca

Jest ona bardzo istotna w związku. Kiedy para nie dzieli się swoimi emocjami, to nie można mówić o zdrowym związku. Wszystko polega na tym, aby mieć świadomość, że w razie potrzeby zawsze możesz się wypłakać, wyżalić, a nawet coś wykrzyczeć, a druga osoba będzie cię rozumiała i pomoże. Wzajemne wsparcie emocjonalne buduje związek.

+
Udostępnij: