Na czym dokładnie polega mechanizm obronny? Poznaj niektóre z jego rodzajów!

W zależności od sytuacji i człowieka tak też inaczej będzie wyglądał jego mechanizm obronny. Jest to reakcja naszego umysłu, aby nas przed czymś chronić. Istnieje wiele rodzajów tego działania, dlatego też dużo mówi się o tym, że każdy człowiek reaguje inaczej w danych sytuacjach. Dowiedz się, na czym dokładnie polega mechanizm obronny i poznaj niektóre z jego rodzajów.

Mechanizm obronny

Jak już wcześniej zostało wspomniane, jest to reakcja naszego umysłu na poszczególne sytuacje. Zazwyczaj ma to na celu ochronę lub uniknięcie myśli, doświadczeń lub słów, które mogą nas skrzywdzić. W ten sposób staramy się odseparować od cierpienia i bólu.

Mechanizm obronny uruchamia się nie tylko w sytuacji, która może wywołać w nas cierpienie, ale pojawia się również w momencie silnego stresu, strachu, lub poczucia winy. Presja i emocje nieraz potrafią być tak silne, że nie jesteśmy w stanie tego znieść, a więc uruchamiamy swój mechanizm obronny, aby przetrwać.

Co więcej, mechanizm obronny niekoniecznie jest tylko chwilowy i powiązany z konkretnym wydarzeniem. Bardzo często ma on duży związek z ogólnym życiem i obecną sytuacją, w której człowiek właśnie się znajduje. Jest to zatem całkowicie naturalna reakcja naszego umysłu i jak na ogół nie wpływa ona poważnie na nasze życie, tak w niektórych przypadkach jest ona używana jako ucieczka przed problemami i może doprowadzić do skrzywdzenia drugiej osoby.

Poznaj kilka przykładów mechanizmu obronnego.

Wyparcie

Pojawia się w momentach, kiedy dana osoba doświadcza bardzo traumatycznego wydarzenia. Ten rodzaj mechanizmu obronnego ma na celu ochronić osobę przed napływem bardzo wielu sprzecznych ze sobą emocji. W ten też sposób wymazuje z pamięci to, co bolesne. W wyparciu bardzo poważne są jednak konsekwencje, które pojawiają się po pewnym czasie. Osoba może zacząć sobie przypominać całą sytuację, a więc ostatecznie będzie musiała zmierzyć się z emocjami.

Projekcja

Jest to działanie, które polega na wybieraniu zazwyczaj negatywnych zachowań lub cech i przypisywaniu ich innym. Osoba, która chroni się przed swoimi emocjami lub problemem związanym z negatywnymi cechami i zachowaniem, zaczyna się ich pozbywać i przekazuje je swojemu otoczeniu. W ten sposób zaczyna żyć w przekonaniu, że to nie ona ma problem, a ludzie dookoła.

Intelektualizacja

Ten rodzaj mechanizmu obronnego polega na chłodnym i surowym podejściu do sytuacji, która tak naprawdę nas boli. Nie chcemy odczuwać cierpienia, lęku lub rozpaczy, a więc zaczynamy chować w sobie emocje, a okazujemy jedynie poważną twarz oraz zaczynamy interesować się samymi faktami. Przez to też nie pozwalamy sobie na przejście przez tę lawinę emocji, która prędzej czy później da się we znaki.

Odmowa

W tym przypadku osoba usiłująca się ochronić, będzie zaprzeczała i odmawiała uświadomienia sobie pewnych faktów. Dzięki takiemu działaniu jest w stanie ochronić się przed cierpieniem, wyrzutami sumienia lub wstydem. Ten mechanizm bardzo często możemy zaobserwować u osób uzależnionych – osoby te zazwyczaj zaprzeczają, że są uzależnione i nie widzą w niczym problemu.

Sublimacja

Osoby stosujące ten rodzaj mechanizmu starają się zachować równowagę w swoim życiu. Spotyka je coś złego, to zaczynają tworzyć pozytywne okazje. Poznają nowych ludzi, wyjeżdżają na wakacje, zaczynają interesować się sportem. Swoje cierpienie przerzucają i zmieniają w korzyść.

Przemieszczenie

W tym przypadku emocje związane z pewnym miejscem lub wydarzeniem przerzucamy na osoby, które w żaden sposób nie są z tym powiązane. Przykładem może być stres w pracy lub złe traktowanie w szkole. To powoduje, że po powrocie do domu dany człowiek pozbywa się całej swojej frustracji, złości lub cierpienia na innych członków rodziny.

Udostępnij: