Kontrola emocji – od jakich należy zacząć?

Emocje potrafią pokrzyżować nam wiele planów. Często są też powodem nadszarpniętych relacji. Jeszcze częściej doprowadzają do tego, że czujemy się całkowicie zagubieni do takiego stopnia, że nie mamy pojęcia, co czujemy. Brak kontroli nad emocjami potrafi być dużym problemem. Nauka zarządzania nimi jest zatem bardzo ważna, ale należy wiedzieć, od jakich emocji zacząć.

Smutek

Niekontrolowany smutek potrafi doprowadzić do tego, że zaczniemy odcinać się od świata. Całkowicie zamkniemy się w sobie i pozostaniemy w izolacji. Samotność jednak powoduje, że zaczynamy czuć się jeszcze gorzej, a poziom stresu idzie drastycznie w górę. Nie pozwól sobie zatem na całkowite odcięcie się od otoczenia. Daj sobie czas na rozmyślanie w samotności, ale pozwól innym również mieć dostęp.

 

Wstyd

Jest to uczucie, które sprawia, że mamy ochotę schować się w najmniejszy kąt i nigdy nie pokazać się światu. Odczuwając wstyd mamy w zwyczaju wypierać swoją odpowiedzialność i uciekać. Ważne jest jednak, aby pomimo wstydu nadal naprawiać swoje błędy i wyciągać z nich lekcje. Dzięki temu mamy szanse na rozwój.

 

Niepokój

Niepokój jest naszym dużym wrogiem przy planowaniu przyszłości. Zaczynamy gdybać i zastanawiać się „co, jeśli...”. Pojawiają się niepokojące i katastroficzne myśli oraz uczymy się przewidywać sytuacje, które tak naprawdę nigdy by nie miały miejsca. Powoduje to, że stoimy miejscu i boimy się wykonać kolejny krok.

 

Strach

To uczucie jest efektem niepokoju. Oznacza to, że są one ze sobą silnie powiązane. Strach sprawia, że nie robimy nic dla siebie z obawy przed porażką i cierpieniem. Powstrzymujemy się od tego, aby żyć własnym życiem. Jeśli taki strach towarzyszy nam nieustannie, to może doprowadzić do innych emocjonalnych problemów, które będą miały poważniejszy wpływ na nasze życie.

 

Frustracja

Jest to reakcja na wyczerpanie emocjonalne. Sprawia, że zaczynamy negatywnie myśleć o sobie i swojej przyszłości. Zmusza nas do poddania się i pozostania w jednym miejscu. Zniechęca do podejmowania kolejnych prób, przez co nasze życie staje się nieszczęśliwe. Ważne jest zatem, aby pozwolić sobie na chwilę przerwy i głębokiego oddechu, kiedy zaczynamy odczuwać frustrację.

 

Ekscytacja

Radość z pewnych decyzji jest niesamowitym uczuciem, na które również należy uważać i mieć pod kontrolą. Ekscytacja sprawia, że przestajemy jasno oceniać sytuację i przymykamy oko na rzeczy, które później mogą mieć duży wpływ na nasze życie. Nie odbieraj sobie radości i szczęścia, ale miej zawsze otwarte oczy.

Udostępnij: