Skuteczność pracy zespołowej

Każda praca do czegoś prowadzi i nigdy nie zdarzyło się tak, żeby wszystkie formy aktywności zawodowej miały jednakową formę. Oczywiście tymi podstawowymi jest praca indywidualna oraz zespołowa - obie mają swoje plusy i minusy. Odchodząc jednak od sukcesów jednostkowych, warto skupić się na zaletach i skuteczności pracy zespołowej.

Możliwość nawiązania bliższych relacji 

Kiedy pracujemy w grupie, ciągle wchodzimy z kimś w interakcje. Pomaga nam to otwierać się na świat oraz inne rzeczy związane z relacjami. To jest właśnie ogromny plus działania w zespole. Zawsze przyda się jakaś pomocna dłoń, która wesprze nas w trudnych decyzjach, a także pocieszy przy chwilach zwątpienia czy braku nadziei. 

Bliższe relacje na polu zawodowym także są bardzo potrzebne. 

Doskonała forma odskoczni 

Więcej ludzi w pracy to i lepsza zabawa, dlatego zespół będzie idealnym miejscem do planowania odskoczni od pracy, np. przy pomysłach wyjścia do baru albo na miasto. Czasami potrafi dać to więcej niż wypełnianie normy w korporacyjnym toku pracy. 

Odskocznia oraz odpoczynek w trakcie pracy wzmacnia produktywność, więc naprawdę warto pomyśleć o takiej formie aktywności (oczywiście nie podczas pracy). 

Więcej pomysłów 

Im więcej pomysłów, tym lepszy będzie nasz projekt. W związku z tym zespół będzie idealną okazją do przeprowadzenia znanej już w świecie marketingu ,,burzy mózgów". W ten sposób nie tylko znajdziemy lepsze rozwiązania dla naszych projektów, ale przy okazji wykluczymy coś, co na pewno nie będzie nadawało się do pracy (wszystko warto wykorzystać). 

Lepsza i bardziej luźna atmosfera 

To chyba największy plus pracy zespołowej, który przyczynia się do jej skuteczności. 

Kiedy w pracy jest większy luz, a atmosfera wydaje się być bardzo dobra, między pracownikami będzie więcej zaufania, co tylko i wyłącznie poprawi wyniki pracy. W końcu nie bez powodu tyle firm dba o integrację pomiędzy zatrudnionymi osobami. 

Większy luz pracy w grupie pozwoli na tworzenie spontanicznych przerw, które zwięksą produktywność.  Zaufanie zaś pozwoli na zminiejszenie barier i lepsze wykorzystanie potencjału pracowników, np. poprzez ciągłe, spontaniczne i swobodne wymyślanie nowych rzeczy. 

B.J 

 

Udostępnij: