Widzisz kogoś w złym stanie psychicznym? Reaguj

Dowiedz się, jak zareagować, gdy widzisz kogoś w złym stanie psychicznym.  Sprawdź, co zrobić, gdy spotykasz na swojej drodze kogoś, kto wymaga pomocy. Opowiadamy, jak powinna wyglądać pierwsza pomoc psychologiczna!

To może uratować życie!

Każdy z nas wie, czym jest pierwsza pomoc przedmedyczna w razie wypadku, czy urazu. Mamy świadomość, że jej celem jest ochrona życia lub zdrowia poszkodowanej osoby i zminimalizowanie niekorzystnych następstw zdarzenia, zanim udzielona zostanie jej profesjonalna pomoc.

Niewiele osób jednak ma świadomość, że istnieje coś takiego, jak „pierwsza pomoc psychologiczna”. Pomoc psychologiczna jest równie ważna, może uratować zdrowie, a często i życie. Co najważniejsze, każdy z nas może jej udzielić!

Czym jest pierwsza pomoc psychologiczna?

To wsparcie emocjonalne, udzielone bezpośrednio po psychicznie obciążającym zdarzeniu osobie poszkodowanej. Prowadzi do ustabilizowania emocji i psychiki danej osoby i odzyskania przez nią równowagi.

Czy wiesz jak reagować, gdy widzisz kogoś w złym stanie?

Czy wiesz jak reagować, gdy nasi bliscy, przyjaciele, znajomi, współpracownicy, czy partner mówią nam o swoich lękach, napadach paniki, poczuciu bezsensu życia, czy myślach samobójczych? Co robić w takiej sytuacji? Podpowiadamy, jak udzielić pierwszej pomocy psychologicznej.

Pierwsza pomoc psychologiczna- zasady postępowania:

Uspokój osobę potrzebującą pomocy

Postaraj się ustabilizować emocje osoby w kryzysie. Mów spokojnym tonem, gdy widzisz, ze ktoś jest w szoku potwórz zdanie kilka razy. Przede wszystkim zapytaj rozmówce czego potrzebuje.

Nie oceniaj

W udzielaniu wsparcia emocjonalnego najważniejsza jest umiejętności słuchania i rozmawiania o problemie, ale bez oceniania.

Wspieraj, ale nie naciskaj

Szanuj prywatność osoby, której chcesz pomóc. Nie naciskaj, nie wyciągaj od niej informacji na siłę, nie zmuszaj do rozmowy, czy towarzystwa. Uszanuj jej granice, pozwól na płacz, czy chwilę samotności.

Bądź empatyczny

Umiejętność wyrażania empatii i wsparcia, poczucia bezpieczeństwa i opiekuńczości to bardzo ważne kwestie przy udzielaniu pierwszej pomocy psychologicznej. Pamiętaj o nich, gdy chcesz komuś pomóc.

Tego lepiej nie mów

Nie używaj stwierdzeń typu: „nie stresuj się, nie przejmuj się, nie myśl o tym”. Takie komunikaty są jedynie zamiataniem problemu pod przysłowiowy dywan. Trzymaj się faktów i lepiej nie wypowiadaj takich zdań.

Pomóż uzyskać dalszą pomoc

Pomóż uzyskać dalszą pomoc. W tym celu skontaktuj się z najbliższymi osobami rozmówcy lub profesjonalną pomocą medyczną. Najbardziej istotna jest umiejętność zmotywowania takiej osoby do sięgnięcia po profesjonalną pomoc, czy nawet umówienie wizyty.

Nie bądź obojętny

Przede wszystkim nie przechodź obojętnie obok cudzej krzywdy. Czasem nasza decyzja o tym, żeby się na chwilę zatrzymać i poświęcić komuś kilka minut, może go uratować.

ZOBACZ TAKŻE: Nie odrzucaj pomocy, czyli dlaczego warto dać sobie pomóc

 

 

Udostępnij: